VIAC O MNE

Erik-Santa-SusannaNarodil som sa v Leviciach a vyrastal som v Šahách, malom meste na slovensko-maďarskom pohraničí. Ako u každého dieťaťa, môj pohľad na svet bol zo začiatku formovaný rodičmi a starými rodičmi. Vo veku okolo 10 rokov som zistil, že u nás rodine som síce hviezda (aj spolu s mojím bratom Borisom), no vonku je plno detí, ktoré sa učia lepšie, hrajú lepšie futbal a môžu ostať vonku dlhšie ako ja. Neučil som sa zle, ale motiváciou bolo najmä vyhovieť autorite a vyhnúť sa trestu.

Erik-panel-houseNa strednej škole sme mávali hodiny gymnastiky v malej telocvični v podzemí. Boli tam činky, bradlá, žinenky a steny boli pokryté plagátmi kulturistov, vrátane Schwarzeneggera a Kevina Levronea. Telesná mi veľmi nešla, nevládal som urobiť ani jeden zhyb. Začal som však doma trénovať kľuky a brušáky a hrával som s chalanmi hokej a futbal. Po roku sa mi však podarilo na telesnej urobiť 5,5 zhybov. To ma motivovalo a pokračoval som v športe, aj napriek nízkej miere talentu. Rodičia-hudobníci ma zase viedli k hudbe a chodil som na klavír a na výtvarnú.

      Mama, starý otec a kamarát Peťo.

Erik Levrone Prague
Ja a originál Kevin Levrone, október 2015 v Prahe.

Chcel som študovať angličtinu a telesnú výchovu (ako jeden môj učiteľ, ktorý je fajn týpek) a preto som musel zvládnuť talentové skúšky. Musel som sa naučiť nejaké veci z gymnastiky a splniť limity v atletike a plávaní. A tak som každý deň trénoval v malej telocvični pod dohľadom Kevina Levronea a môjho učiteľa, ktorý pridal pár profesionálnych rád do môjho zanieteného prístupu. Snažil som sa zlepšiť najmä výkon; veľké svaly ma nikdy nezaujímali. Vďaka kombinácii gymnastiky, futbalových tréningov a plávania som však vyzeral celkom dobre – asi ako profesionálny gymnasta. Okrem toho som tvrdo študoval na maturity a tak za mnou chodilo veľa ľudí, aj baby, po radu.

thesimpsonsraven
Krkavec v The Simpsons.

Prijímačky som zvládol (vyhral som ich – vďaka testu z angličtiny) a ocitol som sa na vysokej škole. Tam som zistil, že o čom je ozajstný športový tréning. Väčšina mojich spolužiakov boli profesionálni športovci a výkonnostne ďaleko predo mnou.  Mal som problém splniť niektoré limity zo športu, ale veľa som sa naučil či už od učiteľov, spolužiakov (kamarát – šprintér mi napísal tréningový plán) alebo samoštúdiom. Čítal som zahraničné zdroje, pretože angličtina mi išla. Diplomovú prácu som písal na tému decentralizácia moci v Škótsku a Walese a na hodinu americkej literatúry som priniesol epizódu Simpsonovcov, v ktorej je Edgar Allan Poe a jeho krkavec.

me-sergio-fix
Ja a Sergio – kamarát z Kolumbie. V tom čase som sa začal učiť po španielsky.

Počas štúdií som nadobudol aj pracovné skúsenosti, či už vo firmách v okolí Banskej Bystrice alebo v Londýne. Pracoval som tam ako vodič bicyklového taxíka priamo v uliciach metropoly. Zlepšil som si kondičku (skúste bicyklovať 8 – 12 hodín denne) ale aj komunikačné a sociálne zručnosti (presvedčte ľudí, aby využili vaše služby) a naučil som sa postarať sa o seba. Niekedy som zarobil pár libier a hneď som sa išiel najesť, lebo predtým som nemal za čo, a pár nocí som strávil na ulici. Zaujímavá skúsenosť.

Peťo a ja vo fitku v Banskej Bystrici.

Po univerzite som spolu s dvoma spolužiakmi – Peťom a Radom –  začal pracovať v novootvorenom fitness centre v Banskej Bystrici. Okrem toho som učil angličtinu v jazykovej škole. Zistil som, že vedomosti z vysokej školy v živote využijete možno tak na 5 percent (je to o ľuďoch) a tiež som sa naučil vystaviť faktúru. Býval som s kolegom Peťom, stále na intráku. Predtým sme po nociach rozoberali baby v časopisoch MUSCLE&FITNESS a riešili školu. Teraz sme riešili klientov a faktúry. Absolvoval som pár kurzov pre obchodných zástupcov, kde som sa naučil niečo o financiách a presviedčaní.

TowerBridge
Tower Bridge počas OH 2012.

Po roku vo fitku som sa rozhodol presťahovať do Anglicka. Cez leto som navštívil Londýn počas olympiády, Valenciu, Miláno, Budapešť a všade som stretol plno ľudí z kategórie večne mladí – napríklad letušky. Nežilo sa im zle, tak som sa rozhodol to skúsiť tiež. Pracoval som v hoteli v národnom parku a neskôr v športovom obchode v Londýne. Prečítal som knihy Chudobný otec – Bohatý otec od Roberta Kyosakiho a Freakonomics od dvojice Steven D. Levitt a Stephen  J. Dubner a v hoteli som videl, ako kilové balenie zmrzliny za 1 libru predávajú po troch kopčekoch za 5 libier. Cítil som potrebu zdieľať podobné zistenia s ľuďmi a tak som začal písať blogy. Myslel som si, že to zaujíma každého…

51mb6delsql-_sx330_bo1204203200_51lzmznowrl-_sx408_bo1204203200_Pár rokov predtým som v uliciach Londýna vídaval mladých mužov (často svojich zákazníkov) v značkových bundách, ako sa prechádzajú po centre s atraktívnymi babami. O pár rokov neskôr som sedel v kaviarni na Leicester Square v bunde za 110 libier s jednou blondínou a nebol som spokojný. Po roku skúšania nájsť si poriadny job (imigranti to nemajú ľahké) som sa vrátil na Slovensko.

Dostal som miesto učiteľa angličtiny na kvalitnej škole – GJH na Novohradskej v Bratislave – a tak som začal žiť v hlavnom meste so skromným príjmom. Neskôr som prešiel na inú školu (zastupoval som počas materskej) začal som dobrovoľne prispievať do novín a časopisov.

Banight-nice.png
Bratislava v noci

Po asi 200 pracovných pohovoroch som zistil, že namiesto toho, aby človek len zaplnil miesto si treba vybudovať vzťah s ľuďmi a oni ti raz možno ponúknu miesto ideálne pre teba. Tak som napísal redakciám a ponúkol sa. Začal som spolupracovať s časopisom MUSCLE&FITNESS a The Slovak Spectator. V tom istom čase som sa stal členom medzinárodnej študentskej organizácie AEGEE, kde som stretol veľa zaujímavých ľudí, veľa precestoval a tiež získal užitočné zručnosti – napríklad na novinárskom projekte v Aachene alebo na športovej akcii v Bergame.

High Tatras, Slovakia, 2014
Zverovka – Spálená, lyžiarsky so žiakmi, december 2014.
CourtneyMeJanet (2)
Americké bikini fitnesky Courtney King (vľavo) a Janer Layug, Praha 2015.

Mám rád prácu s deťmi, ale cítil som, že učiteľ asi nie je pre mňa to najvhodnejšie povolanie. Absolvoval som kurz ekonomickej žurnalistiky so Slovak Spectator a začal som pravidelne prispievať do rubriky Business Focus ako freelance. Neskôr mi ponúkli miesto online editora v MUSCLE&FITNESS. Je to dosť komplexná práca a človek sa veľa učí a pri tom robí chyby. Na druhej strane, každá skúsenosť sa novinárovi môže zísť.

Ako športový novinár som obnovil svoj kontakt so svetom športu. Vždy som cvičil, ale posledné roky to bolo len udržiavanie si kondície. Vďaka chalanom zo street workoutu a neskôr z CrossFitu som zistil, že limity sa stále dajú posúvať. Tiež mi pripomínajú, že ani po 20 rokoch športovania nevieš všetko a nezaškodí vyhľadať radu profesionála. Ako vo všetkom v živote.

Minulý rok som začal súťažiť v CrossFite, robím si online kurzy zo psychológie a chodím na salsu. V roku 2017 som začal študovať (sám pre seba) neurológiu a výživu a propojil som sa k Toastmasters Slovakia.

Advertisements