Futbal, rímsky kráľ a Olympic reunion

Už som spomínal, že počas môjho pobytu v Londýne boli v Južnej Afrike práve majstrovstvá sveta vo futbale, na ktoré sa prebojoval aj tím Slovenska. Rozhodujúci zápas o postup zo skupiny sme hrali s Talianskom. Ten zápas som si chcel a musel pozrieť. Na hosteli sme ho v spoločenskej miestnosti pozerali viacerí: ja, Angličan Tom, jeden Poliak potom asi piati, ktorým neviem národnosť a štyria Taliani. To, že sú Taliani som definitívne zistil až desať minút pred koncom, keď som sa ich spýtal, ale predpokladal som to, keďže to dosť búrlivo prežívali. Futbal nebol najkrajší, ale zápas to bol dobrý. Bojovný.  Aj britské média ho označili za najlepší na šampionáte. Vládli tam emócie, Taliani hrali dosť tvrdo, čo pocítil najmä Zdeno Štrba. Na konci to vrelo aj tu v hosteli.

florencefootballbuffon
Gianluigi Buffon – stabilita v bránke Talianska.

S Poliakom sme spolu fandili “našim” (Slovákom),  aj som  sa mu poďakoval za ten kvalifikačný vlastný gól, ktorý posunul Slovensko na MS. Tomovi sa tiež viac páčilo Slovensko, aj keď mal námietky voči brankárovi Muchovi, že vraj vôbec nevie brániť. Je pravda, že v tomto zápase mu to až tak nešlo, väčšinou len boxoval, ale povedal som Tomovi, že určite brániť vie a v kvalifikácii nás viac krát podržal. Taliani fandili svojim, ale uznali že hrajú o ničom. Dokonca  uznali aj sporný ofsajd, z ktorého im rozhodca neuznal gól. Podľa mňa to ofsajd nebol. Ani nemusel byť, záležalo na postrannom rozhodcovi.

Móda, autá, jedlo a futbal. To je Taliansko.

Na konci boli tifosi sklamaní, to som ešte nezažil, aby bol niekto po futbalovom zápase taký sklamaný. Angelo, ktorý pochádzal z Ríma a pracoval v Londýne ako cukrár, mi poďakoval za to, že sme ich zobudili zo sna. Teraz Taliansko povstane, hovoril, celkom ako Staroveký Rím a o dva roky nám to ukážu na majstrovstvách Európy.  Potom som sa ponáhľal do roboty, lebo o šiestej som chcel začať. Bežal som. Zistil som smutnú skutočnosť, že cez deň v špičke zabehnem do roboty rýchlejšie, ako mi trvá cesta autobusom..

traffjam
Počas dopravnej špičky som do roboty zabehol rýchlejšie, ako by mi trvala cesta autobusom. 

Na druhý deň  som prišiel z mesta do izby a bol tam  nejaký týpek. Nevenoval som mu pozornosť, veď ľudia sa tu  menia každú chvíľu. Tom to nebol, lebo on išiel pozrieť rodinu. Vybral som si notebook a začal som si riešiť svoje veci. Týpek niekam odišiel, pravdepodobne do kuchyne, lebo sa vrátil s hrncom. Stále som to neriešil a pobral som sa tiež do kuchyne spraviť si sáčkovú polievku. Keď som sa vrátil,  týpek sedel za stolom a jedol cestoviny s tuniakom. Vtedy mi napadla jediná skupina ľudí, vlastne národ, čo jedáva také veci.

florenceeatalyPýtam sa ho:” Where are U from?”
“Slovakia”
“Ale sme to včera tým Talianom dali”

Potom sme sa porozprávali, volá sa Martin a žije v Londýne už dlhšie, len bol akurát na návšteve Slovensku. Vrátil sa včera, zápas s Talianskom sledoval ešte doma. Robí nejaké staff events a má tam už celkom dobrú pozíciu; väčšinou je za barom. Inak včera sa to tu v meste len tak hemžilo Slovákmi. Asi boli oslavovať. Aj pred Maple Leaf barom na Covent Garden som stretol chlapíka, ktorý práve telefonoval po slovensky o futbale. Trocha som ho vyrušil. Zablahoželali sme si a pobrali sme sa svojou cestou. V Londýne je stále veľa Slovákov, len o nich nikto nevie. Nikto predsa susedovi neprezradí, že kde vyviera zlatý prameň.

hydepark-cycling
Cyklistické preteky počas OH 2012.

O dva roky som bol znovu v Londýne počas olympijských hier 2012. V jeden deň som si naplánoval stretnutie s kamarátom Josem. Jose bol Talian a dva roky dozadu mi pomohol so životopisom, keď som potreboval job. Išli sme na cyklistické preteky k Hyde Park Corner. Štartoval aj Peter Sagan. Po asi hodine čakania začali prichádzať najskôr policajti na motorkách, sprievodné vozidla a nakoniec okolo nás prešpurtovali jazdci. Ledva sme ich zaregistrovali, pretože zostávalo už len pár kilometrov do cieľa a všetci makali naplno.

S Josem sme pokračovali ďalej do centra; chcel som si pozrieť slovenský dom. Ako som vošiel, prekvapila ma slovenská atmosféra: pivo, halušky a hity od Elánu, Pehy a Paľa Haberu. A koho som nestretol – Martin robil catering manažéra v slovenskom dome. Pekné znovu stretnúť starých kamarátov, Joseho aj Martina. A vonku na ulici som streto Teda. Rôzni maskoti tu boli na každom kroku.bear

Advertisements
Categories: Tags: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s