SPRÁVY ROK 2017

SOBOTA 11 MAREC 2017

Kordinátor humanitárnej pomoci pri OSN Stephen O´Brien upozorňuje, že 20 miliónov ľudí v Jemene, Južnom Sudáne, Somálsku a Nigérii zomiera od hladu. Na pomoc je potrebných 4,4 miliardy dolárov od júla 2016. Podvíživené deti nemôžu dosahovať optimálne študijné výsledky, čo ohrozuje vzdelanostnú úroveň a ekonomickú produktivitu krajín.

NEDEĽA 26 FEBRUÁR 2017

Trump vs. Média

mediavstrump
iamtrump.org

Novinári z CNN a The New York Times neboli vpustený na tlačovú konferenciu do Bieleho Domu v piatok 24. februára , čo vyvolalo ďalšiu vlnu protestov. “Od čias čo pravidelne prinášame správy z Bieleho Domu sa nič také nestalo,” povedal Dean Baquet, šéfredaktor The New York Times. CNN tvrdí, že to je pomsta za kritické články o prezidentovi Donaldovi Trumpovi v poslednej dobe.

Donald Trump označil vybrané média za “veľké nebezpečentsvo pre krajinu” a obvinil ich, že šíria falošné správy bez hodnoverných zdrojov. Trump odriekol aj svoju účasť na tradičnej večere so zástupcami tlače.  

STREDA 22 FEBRUÁR 2017

Putin a Trump sa snažia obnoviť vzťahy medzi dvoma krajinami. Viacerí európsky lídri majú pozitívny, až kamarátsky, vzťah s ruským prezidentom, napríklad Francúzsko, Maďarsko aj Česká Republika. Odborníci na politológiu a medzinárodné vzťahy z viacerých univerzít (Kent, New York) poukazujú na dvojitý štandard vo vzťahoch medzi Západom a Ruskom: spolupracovať v oblasti konfliktov na Blízkom Východe a dodávkach ropy, ale dávať si pozor na ruské úmysly na Kryme a na Ukrajine.

orban-putin-hungar_3203042b
Vladimir Putin a Viktor Orbán. foto: LÁSZLÓ BALOGH, Reuters

Maďarsko si nie je vedomé nebezpečenstva, tvrdia experti. Sankcie voči Rusku limitujú export bravčového mäsa z mangalice, čo je pekný príklad stretu lokálnych záujmov a globálnymi.

94263646_saludafp2
foto: AFP

Z dôvodov krízy vláda vo Venezuele nemôže pokryť lieky pre obvateľov. Tí si musia hľadať alternatívne spôsoby, ako si ich zabezpečiť: dať si ich namiešať “na mieru”, dodať zo zahraničia, výmenný obchod…

NEDEĽA 19 JANUÁRA 2017

20mosul-web-master768
foto: Reuters

Iracká armáda začala ofenzívu na oslobodenie Mosulu od Islamského Štátu. 

The Guardian opisuje mužov oblečených v uniformách irackej armády, ako trestaju a popravujú zajatcov v uliciach mosulu.

“Neexistuje dobrá vojna a ani zlý mier.” BENJAMIN FRANKLIN

SOBOTA 18 FEBRUÁR 2017

Sergej Karaganov, dekan fakulty medzinárodnej ekonómie a zahraničných vecí na univerzite v Moskve ponúka ruský pohľad na vec: úpadok formálnej kontroly v medzinárodných štruktúrach je horúca téma…
“svetu vládnu nové sily, od digitalizácie po globalizáciu, čo má za následkov vákuum v oblasti vládnutia”

Karaganov zdôrazňuje úlohu Ruska pri riešení situácie.

PIATOK 17 FEBRUÁR 2017

5760
foto: JEAN FRANCOIS-BADIAS/AP

Európsky parlament schválil obchodnú dohodu medzi EU a Kanadou CETA pomerom hlasov 408 k 254. Desiatky ľudí protestovali pred budovou.

The Guardian: CETA zruší 98 percent tarifných poplatkov na exportovaný tovar. Kritici namietajú, že to spôsobí nárast privatizácie vo verejnom sektore.

Nezhody medzi investormi a štátmi budú riešiť špeciálne súdy. Experti sa obávajú, že to zvýhodní veľké korporácie.

UTOROK 14 FEBRUÁR 2017

Testy z laboratória potvrdili, že sa veľká časť potravín určená pre slovenský a rakúsky trh odlišuje v zložení aj kvalite.’ Najväčší rozdiel je v nealkoholických nápojoch.

1487069154-4-1
foto: SITA

Tridsať gramový balíček čaju v Bratislave je ľahší ako v Rakúsku a zabalený je v papieri namiesto ochrannej fólie. Prieskum porovnával vybrané potraviny u nás a v Rakúsku a zistil, že kvalitou sú na tom potraviny v slovenských obchodoch horšie. Argument, že sa snažia brať do úvahy regionálne rozdiely v chuti neobstojí: kto by už chcel nižší podiel mäsa v mäsových výrobkoch…

KVALITA vs. KVANTITA
Orgány EU kontrolujú len zdravotnú nezávadnosť produktov, nezaujíma ich samotná kvalita. Produkty v rámci krajín sa môžu líšiť, pokiaľ sú dodržané štandardy v oblasti bezpečnosti a označenia predpísané EU. Výrobcovia často využívajú staršie technológie pri výrobe produktov pre východnú časť Európy, povedal Peter Šimko z fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

PONDELOK 13 FEBRUÁR 2017

94623695_hi037871114
BURHAN OZBILIYI/AP

Fotografia vraždy ruského diplomata v Ankare z decembra minulého roka sa stala World Press Photo World Press Photo roka 2016.

NEDEĽA 12 FEBRUÁR 2017

guy-verhofstadt-portrayed-32
Guy Verhoftadt, foto: SANDER DE WILDE

Guy Verhofstadt, šéf liberálov v Európskom Parlamente a hlavný vyjednávač v otázke Brexitu tvrdí, že “máme 28 európskych komisárov, ktorí nevedie, že čo majú robiť.”

Navrhuje znížiť počty úradníkov a množstvo byrokracie a vrátiť sa ku koreňom EU: ekonomické, politické spoločenstvo a menová únia.

“Európa je voľná konfederácia národných štátov, ktoré sa nevedia dohodnúť na spoločných rozhodnutiach.”

SOBOTA 11 FEBRUÁRA 2017

eu-zrusenie-roaminguRoaming telekomunikačných služieb končí, od júna 2017 budú platiť jednotné ceny v rámci EU. Používatelia zaplatia 32 centov za minútu hovoru, 1 cent za SMS a 7.7 EUR za gigabyte dát. Cena za dáta sa od roku 2022 má znížiť na 2.5 EUR za GB.

V príprave je aj mechanizmus na ochranu spotrebiteľov a najmä operátorov. Roamingové služby bude možné využívať maximálne 30 dní v kuse alebo 90 dní počas roka. Má to zabrániť tomu, že s ľudia začnú kupovať lacnejšie balíčky v zahraničí.

STREDA 8 FEBRUÁR 2017

94008411_bf623350-ab6c-4c20-aed9-02e0dd449a64
BBC Mundo

Vojna islamskej kultúre: obec Ásotthalom na juhu Maďarska zakázala vstup Moslimom a aj gayom. Podľa starostu tým chránia kresťanské tradície a kultúru.

Dedina si vyrieši svoj lokálny problém…je to akceptovateľné z hľadiska globálnej spoločnosti?

UTOROK 7 FEBRUÁR 2017

94000809_gettyimages-633763360
Getty Images

Státisíce Rumunov v uliciach protestujú proti vláde a žiadajú demisiu premiéra Sorina Grindeanua. Hlavný dôvod protestov sú nariadenia vlády, ktoré oslabia boj proti korupcii. Grindeanu sa tým údajne snaží chrániť svojich spojencov.

Rumunsko dávajú za príklad pre krajiny, kde je tiež vysoká miera korupcie. Experti upozorňujú, že protesty majú hlbšie korene, týkajúce sa tajných služieb a organizácií operujúcich na hraniciach legálnosti.

PONDELOK 6 FEBRUÁR 2017

superbrief-jameswhite-superjumbo-v2
James White oslavuje jeden z troch touchdownov. foto: DOUG MILLS, NYT

New England Patriots zvíťazili v 51. ročníku Super Bowl – finále ligy amerického futbalu – nad Atlantou Falcons 34:28 v predĺžení. Bolo to prvé predĺženie v histórii Super Bowl a Patriots otočili nepriaznivý vývoj z 9:28.

Futbalové štipendium každoročne umožní vyštudovať stovkám chalanov. Finále Super Bowlu zase prináša obrovský zisk z reklamy; cena za 30 sekundový spot je až 5 miliónov dolárov. Zaujímavý šport z hľadiska fyzickej zdatnosti, taktiky a komerčného úspechu.

NEDEĽA 5 FEBRUÁR 2017

masiarstvo-maso-udeniny-klobasy-nestandard1
foto: ĽUBOŠ PILC, Pravda.

Slovenské dediny kopírujú životný štýl veľkomiest. Je to dôsledok ekonomického vývoja a generačnej výmeny. Dnes len málo ľudí chová vlastné zvieratá na mäso a vajcia.

SOBOTA 4 FEBRUÁR 2017

the-donald-trump-cover-of-der-spiegel-763058
Titulka Der Spiegel

Amerického prezidenta Donalda Trumpa kritizujú doma aj v zahraničí. Podľa expertov jeho daňové úľavy naozaj pomôžu len najbohatším vrstvám obyvateľov a Irán vyhlásil, že bude pokračovať v testovaní jadrových zbraní. Súdy sa stále nevedia dohodnúť na oprávnenosti zákazu, ktorý znemožnil obyvateľom siedmych islamských krajín cestovať do USA. Súd s Seattli v štáte Washington platnosť príkazu zrušil.

Peter Singer, profesor bioetiky na univerzite v Princetone píše, že reakcia na zákaz testuje, do akej miery dokážu súdy zmierniť prezidentove rozhodnutia.

J. Bradford Delong, profesor ekonomiky z Berkeley, píše, že pokles zamestnanosti v USA nespôsobili medzinárodné obchodné zmluvy ale všeobecný pokles dopytu. Izolácia ekonomiky preto nie je na mieste. Nouriel Roubini, profesor na Stern School of Business, potvrdzuje, že Trumpove domáce opatrenia pomôžu len percentu najbohatších obyvateľov.

ŠTVRTOK 2 FEBRUÁR 2017

Všetky krajiny za 9 rokov a za lacno

93890159_54549344-acd5-4cda-bd65-079e2463f68dHenrik Jeppesen z Dánska navštívil všetkých 193 krajín sveta uznaných OSN za 9 rokov. Podarilo sa mu to ešte predtým, ako dovŕšil vek 28 rokov a v priemere minul 25 dolárov denne.

Väčšinu dní sa mu podarilo prežiť na menej ako 5 dolároch. “Namiesto taxíkov sa často dá využiť auto-stop alebo mestská doprava. Počas ciest získal sponzorov, ktorí mu pomohli s nákladmi. Teraz na otázku  “ako vieš” môže odpovedať “bol som tam”.

Tu je fotka z každej krajiny sveta na Henrikovom blogu.

STREDA 1 FEBRUÁR 2017

Podľa zákona mám povolené ho aj zabiť

73ab3cf7f5aa0c3f0cafda353676cd21
Pinterest.com

Donald Trump bol pozvaný na návštevu Buckinghamského paláca. Britská vláda sa obáva, či jeho návšteva nespôsobí faux-pas. Kráľovná je, zdá sa, pripravená. Podľa anglického práva je Donald Trump “majetkom koruny” a v prípade ohrozenia monarchie môže byť vyhostený z Paláca bez následkov.

NEDEĽA 1 JANUÁR 2017

Minimálne 39 ľudí, vrátane 16 cudzincov, prišlo o život v útoku na nočný klub v Istanbule počas silvestrovskej noci, informoval turecký minister zahraničia.

e5c67ceb596646e081200e99c6329996_181
Útočník vstupuje do klubu v Istanbule. foto: APA

Hlavným podozrivým je Islamský štát v Iraku a Levante, informovala Al Jazeera.
Jeden z útočníkov mal na sebe kostým Santa Clausa. V uliciach Istanbulu v noci hliadkovalo 17 000 policajtov.

PONDELOK 2 JANUÁR 2017

Britský diplomat Sion Fraser povedal, že v roku 2016 sa skončila éra liberalizmu, ktorá začala koncom studenej vojny a s ňou aj dominancia západu na čele s USA, Rozloženie síl s mení…lebo sa mení ideológia, ktorá ovplyvňuje politické dianie.  91063470_atrump_putin_compo

Vznikla nová situácia. Viac ako výsledok amerických volieb rozhoduje to, že aké vzťahy si vytvoria jednotlivé krajiny s novým prezidentom. Najmä keď prezident uprednostňuje bilaterálne dohody pred medzinárodnými zmluvami. V politike sa začínajú presadzovať tí, čo dokážu uspokojiť voličov rozhodnutiami a výrokmi na základe “sedliackeho rozumu” a nie tí, ktorí síce myslia globálne ale smerom do budúcnosti. Na to sa snaží poukázať aj článok na BBC Mundo, aj keď spôsobom väčšej politickej korektnosti.

Francúzsko a Nemecko v roku 2017 čakajú voľby, taliansky premiér Renzi odstúpil potom, ako neuspelo referendum o zmene zákonov a Spojené Kráľovstvo odišlo úplne. Zmeny, ktoré nastanú po voľbách ovplyvnia smerovanie Európy. Nastáva situácia, kedy zmluvy s USA už nestoja na medzinárodných dohovoroch ale skôr na vzájomných vzťahoch medzi Donaldom Trumpom a európskymi politikmi.

UTOROK 3 JANUÁR 2017

net-migration-01-14-600x390Podľa štúdie University College v Londýne z roku 2014 imigranti pracujúci? v Británii zaplatia viac na daniach ako dostanú vo forme sociálnych dávok a príspevkov. Pozitívny vplyv migrácie na niektoré sféry ekonomiky potvrdila aj štúdia z roku 2106. Do rozpočtu ročne prispejú okolo 2 miliardy libier. Británii sa vždy darilo lákať kvalifikovanú pracovnú silu z zahraničia. Až 60 percent migrantov má vysokoškolské vzdelanie, na rozdiel od 24 percent pracovníkov narodených v Británii. Štúdia je spred troch rokov. Teraz sa Británia snaží o odchod únie a jedným z hlavných dôvodov je príliš vysoký prúd migrantov. Zmenu migračnej politiky zrejme zapríčinil prudký príliv ľudí zo stredného výhodu v posledných rokoch a aj rastúci počet útokov súvisiacich s extrémizmom.

Štúdia bola kritizovaná za nedostatočnú hĺbku. Ignoruje “plytvanie ľudským kapitálom” – kedy vysokoškolsky vzdelaní mladí ľudia pracujú ako čašníci alebo barmani. Navyše, ich príchod spôsobuje odliv mozgov z ich domácich ekonomík. Iba 4 odborníci sa minulý rok vrátili na Slovensko v rámci programu návrat mozgov, ktorým sa ministerstvo školstva snažilo prilákať naspäť vedcov pôsobiacich v zahraničí. Návratu skúsených absolventov bráni chýbajúce systémové riešenie.

STREDA 4 JANUÁR 2017

93217473_chinahamburg2013arrivesrugŽelezničná trať medzi Čínou a Britániou má upevniť prepojenie medzi druhou a piatou najsilnejšou ekonomikou sveta. Vlak prekoná 12 000 km vzdialenosť za 18 dní, využívajúc aj tunel pod kanálom La Manche. Geopoliticky, spojenie zlepší prístup Číny na európsky trh a umožní lacno vyvážať produkty. Objem čínskej produkcie klesá a preto hľadajú spôsoby, ako zefektívniť ponuku.

ŠTVRTOK 5 JANUÁR 2017

Bitcoin vo Venezuele nahrádza pôvodnu menu

93272886_cab26abe-0e91-4ea0-a9e2-63100ab354fa

Bitcoin sa v utorok obchodoval za 1 029 dolárov, čo je najvyššia hodnota za posledné tri roky. Jeho rastu pomáha nestabilita ostatných mien: zvýšený dopyt v Číne a inflácia vo Venezuele, kde ľudia hromadne zamieňajú bolivar za bitcoin. Bitcoin je stabilnejší ako domáca mena a navyše nepodlieha regulácii zo strany štátu. Paralelný trh narastá a ľudia za bitcoin kupujú jedlo, lieky a dokonca ním firmy platia zamestnancov. Transakcie v krypto-menách sú prakticky nezistiteľné a preto hrozí, že v prípade dlhodobého zneužívania na čiernom trhu položia tradičnú ekonomiku.

PIATOK 6 JANUÁR 2017

trump-640x411
Foto: AFP.

Donald Trump hrozí Toyote vysokými clami na autá dovážané do USA z Mexika, ak japonský výrobca spustí plánovanú továreň na výrobu áut v Mexiku. “Vyrábajte v USA alebo plaťte,” odkázal.

Trump sa snaží chrániť domácu ekonomiku USA: lacné autá sú výhodnejšie z krátkodobého hľadiska, no z dlhodobého viac pomôžu pracovné miesta a prínos do rozpočtu. Nedávno zrušil plány Fordu, ktorý tiež chcel začať výrobu v Mexiku.

SOBOTA 7 JANUÁR 2017

SURREAL znamená poznačený intenzívnou iracionálnou realitou snaMerriam-Webster dictionary ho vyhodnotil ako slovo roka 2016. Bolo vyhľadávané v súvislosti s troma udalosťami: útoky na letisku v Bruseli v marci, júlový pokus o prevrat v Turecku a víťazstvo Donalda Trumpa vo voľbách v novembri.

our-cover-this-week-looks-at-the-rise-of-post-truth-politics-politiciansSlovom roka 2016 Oxford Dictionaries je POST-TRUTH (post-pravdivý). Vystihuje dobu, kedy je samotné tvrdenie dôležitejšie ako jeho pravdivosť.

NEDEĽA 8 JANUÁR 2017

Americké tanky a vojenské vybavenie dorazili do Nemecka, odkiaľ budú rozmiestnené na východnej hranici NATO v Európe, ako ochrana pred prípadným útokom z Ruska.

c5ddad0703ba47098928d2840648f0e5_18“Pripravenosť je najlepší spôsob, ako udržať mier,” povedal americký generál major Timothy McGuire.

Pripomína to výrok Ronalda Reagana, že “mier nie je absencia konfliktu ale schopnosť riešiť ho mierovými prostriedkami.” Pripomína to aj tzv. “Hviezdne vojny”, keď Reagan v roku 1983 oznámil plány na vybudovanie strategického obranného systému (kombinácia pozemnej obrany a vesmírnych satelitov) na ochranu pred jadrovým útokom. Nikdy nebol naplno zrealizovaný.

USA tvrdí, že rozmiestnenie techniky je oprávnené na základe anexia Krymu v roku 2014 a podpory separatistov na Ukrajine. Pobaltské štáty sa boja, že by sa mohli stať ďalším terčom tlaku Ruska.

PONDELOK 9 JANUÁR 2017

Steve Jobs predstavil 9. januára 2007 prvý iPhone. “Je to ako život vo vrecku,” povedal.

91550212_gettyimages-76830024Úspechu iPhonu pomohlo čaro produktu: zvučný názov, dizajn, kompaktný formát. funkcie a lock-in zákazníkov, aj to, že konkurencia, vrátane Microsoftu a Nokie, nový produkt Apple podcenila. Apple sa drži na čele rebríčka najhodnotjnejšich značiek už päť rokov. 

V lete 2008 som brigádoval v Londýne. Veľa brigádnikov už malo iPhone, v meste to bola bežná vec.

UTOROK 10 JANUÁR 2017

93352234_obamadespedida2Rozlúčkový prejav Baracka Obamu v Chicagu: Dnes večer je čas povedať zbohom.

Počas jeho prezidentského mandátu:

  • Systémom Obamacare poskytol základné zdravotné poistenie 20 miliónom Američanov.
  • Podporoval medzinárodnú dohodu o obmedzení globálneho oteplovania.
  • Snažil sa o zníženie závislosti USA na fosílnych palivách v budúcnosti.
  • Začal pracovať na zlepšení vzťahov s Kubou.
  • Viedol dialóg o jadrových zbraniach s Iránom.
  • Bojoval proti rasizmu a diskriminácii.  

Žiadny z hore uvedených krokov sa zatiaľ nepodarilo dotiahnuť do konca. Ani americký prezident nemôže vyhovieť všetkým.

STREDA 11 JANUÁR 2017

MAREK VAGOVIČ: rozhovor s Pavlom Gajdošom, bývalým hlavným vyšetrovateľom kauzy Gorila. Konečne píše o kauze so snahou ísť do hĺbky aj niekto iný, ako Tom Nicholson. Kauza Evka a zákazky na Ministerstve zahraničných vecí boli len malá ryba. Prinesie rok 2017 niečo nové v tomto (S)mere? Článok sa určite oplatí prečítať celý, aby sa však človek dostal do obrazu, odporúčam vygoogliť si každé spomenuté meno.

p0qf_-oercys6ujehi-7ga-1280
Otvorenú kauzu majú aj v USA. Denník The Guardian získal materiály, ktoré potvrdzujú, že Rusko disponuje citlivými informáciami o Donaldovi Trumpovi. V hre sú kontakty medzi Trumpovými ľuďmi a ruskými vládnymi predstaviteľmi a konflikt záujmov. Možno sa konečne objasní, že ako to bolo s hackerskými útokmi z Ruska, s cieľom znevýhodniť Demokratickú stranu pred voľbami.

ŠTVRTOK 12 JANUÁR 2017

Francúzsky paradox

french-bakeryFrancúzi majú nízke percento výskytu srdcových chorôb napriek tomu, že ch strava je bohatá na nasýtené tuky. Odborníci tvrdia, že je za tým striedmosť a pravidelný pohyb. Francúzi uprednostňujú kvalitu pred kvantitou, čo je problém v mnohých iných štátoch. Aj na Slovensku je bežný zákazník orientovaný na cenu, nie na kvalitu. Na raňajky si Francúzi dajú maslový croissant, ale len jeden. K jedlu si otvoria kvalitné víno, ale málokedy spotrebujú celú fľašu na jedno posedenie.

Podobný životný štýl majú aj obyvatelia modrých zón – regiónov s vysokou priemernou dĺžkou života. Novinár Dan Buettner v prednáške objasňuje, že za čo vďačia dlhovekosťou obyvatelia Okinawy alebo Sardínie. Do určitej miery za to môže izolácia; na ostrovoch si ľudia musia väčšinu potravín dopestovať lokálne. Veľký vplyv má aj pohyb. Obyvatelia sú aktívni aj vo vyššom veku a po odchode do dôchodku sa venujú “ďalšiemu povolaniu”, alebo sa starajú o záhradku.

PIATOK 13 JANUÁR 2017

lietala-bts
Letisko Bratislava (zdroj)

Ak čítate tlačové správy alebo promočné maily, niekedy sa dozviete zaujímavé info:
Zamrznutá voda a inovať na trupe môže zvýšiť hmotnosť lietadla aj o niekoľko stoviek kilogramov a zmeniť aerodynamické vlastnosti. Letiská majú špeciálne vyškolený personál, ktorý lietadlá rozmrazuje na požiadanie kapitána.

NEDEĽA 15 JANUÁR 2017

Starší výtlačok THE NEW YORK TIMES (americká edícia) z 31. decembra 2016, ale väčšina tém je stále aktuálna – nadčasová. Ako vidia svet spoza “veľkej mláky”?newyorktimes31dec16

USA vs. Rusko
Na stránkach sa odohráva vojna na poli diplomacie medzi USA a Ruskom ale The New York Times si vážia Putina ako osobnosť. Senátor John McCain, veterán z Vietnamu a vojnový zajatec, vidí veci inak a je podozrievavý voči Putinovým úmyslom.

Čína
Čína sprísnila reguláciu zahraničných neziskových organizácií, pôsobiacich na jej území. Prezident Xi Jinping sa bojí, že príliš veľa nekontrolovaných vplyvov by mohlo ohroziť vládu jednej strany. Čím viac homogénna je spoločnosť, tým ľahšie je udržať si v nej kontrolu…

Prímerie v Sýrii
Môže byť spoločným záujmom Trumpa aj Putina, ktorý však nestačí na trvalé udržanie dobrých vzťahov medzi dvoma veľmocami.

Izrael vs. Palestína
Americký minister zahraničných vecí John Kerry povedal, že výstavba izraelského osídlenia na palestínskom území ohrozila možnú existenciu dvoch samostatných štátov – Izraela a Palestíny. Súčasnú izraelskú vládu označil za “príliš extrémistickú”, čo kritizovali britská premiérka Theresa May aj Donald Trump.

Bronx
V južnom Bronxe pretrváva násilie, počet vrážd je vysoký a počet policajtov nízky.

PONDELOK 16 JANUÁR 2017

5000
Jeden z desiatich ľudí na svete žije ze menej ako 2 dolárov na deň. (foto: Altaf Qadri/AP)

PRÍJMOVÁ NEROVNOMERNOSŤ
Osem najbohatších ľudí na svete vlastní toľko ako celá chudobnejšia polovica populácie, čo je 3,6 miliardy ľudí, oznámila charitatívna organizácia Oxfam vo svojej správe. Príjmová nerovnomernosť rastie; v roku 2010 bolo treba 43 najbohatších ľudí, aby vyrovnali chudobnejšiu polovicu sveta.

Príjmovú nerovnomernosť ako prvý graficky znázornil americký ekonóm Max Lorenz ešte v roku 1905, po ňom sa graf volá Lorenzova krivka. Thomas Malthus poukázal na nerovnomerné rozloženie bohatstva už 100 rokov predtým, keď povedal, že “história ľudstva je len história vyšších vrstiev. Malthus tiež dal nerovnosť do vzťahu s demografiou. Príjmová nerovnomernosť ostáva jedným z najvážnejších sprievodných znakov neo-liberalizmu, ktorý potvrdzuje, že spoločnosť potrebuje prísnejšie mechanizmy kontroly. Nedávno sa ňou zaoberal francúzsky ekonóm Thomas Picketty, ktorý ako riešenie navrhol daň za nadmerné bohatstvo.

UTOROK 17 JANUÁR 2017

arab-women-protest
tunisiaweekly.wordpress.com

BBC Mundo píše, že v Tunisko môžete vidieť miestne ženy v krátkych sukniach, ako popíjajú víno na diskotékach napriek tomu, že 99 percent krajiny sa hlási k Islamu. Ženy v Tunisku sa môžu rozviesť, voliť, byť zvolené, podnikať a dokonca môžu podstúpiť potrat.

Tunisko získalo nezávislosť od Francúzska v roku 1956. Predseda vlády a neskôr prezident Habib Bourguiba zrušil staré obyčaje a nastolil sekulárny štát. Tunisko nie je tak bohaté ako niektoré ropné štáty na Strednom Východe, zrovnoprávnenie oboch pohlaví však zlepšilo úroveň vzdelanosti a rast hospodárstva krajiny. Tunisko podpísalo asociačnú dohodu s Európskou Úniou a je spojencom USA, aj keď nie je členom NATO. (je totiž strategický bod – susedí s Líbiou…) Po revolúcii v roku 2011 sa na čelo dostala islamská strana a práva žien sú jednou z tém, aj keď je na tom Tunisko stále lepšie, ako ostatné krajiny v regióne.

STREDA 18 JANUÁR 2017
hostages-skiers

Predseda parlamentu Andrej Danko pohrozil Slovenskej lyžiarskej asociácii, že pozastaví financie zo štátneho rozpočtu, ak neukončí “rukojemnícku drámu” okolo lyžiarok Veroniky Zuzulovej a Petry Vlhovej. Podľa Danka stanovy asociácie nie sú v súlade s novým zákonom o športe, ktorý ale umožňuje štátu podporovať športovca , aj keď si príslušný zväz neplní svoje povinnosti. 657gzkqs0crkz3ugjqibaveronika-velez-zuzulova-killington-nov16-tasr-ap

Ľudia, ktorí robia šport pre radosť, majú šťastie. Ľudia, ktorí sú takí dobrí, že sa ním môžu živiť majú smolu, pretože sa ťažko vyhnú nástrahám “biznisu šport.”

PIATOK 20 JANUÁR 2017

2w993qhighc0-bild
Bild.de

Donald Trump bol oficiálne inaugurovaný ako 45. prezident USA. Iba 40 percent obyvateľov USA súhlasí s voľbou; demokrati bojkotujú inauguráciu a organizujú protestné zhromaždenia. Vo Washingtone bolo zatknutých 270 demonštrantov. trump-protests

Dag Daniš píše, že sa tým výrazne zmení kurz americkej zahraničnej politiky. Posledných 30 rokov demokrati aj Republikáni podporovali šírenie globalizácie. Trump sa snaží globalizáciu tlmiť, čo je príčina konfliktu s Čínou. trump-panda

Z pohľadu západnej, neo-liberálnej kultúry Trump:

  • Je niečo nezvyčajné v politike – to bola aj Thatcherová, Reagan, alebo Churchill
  •  Robí nekonvenčnú politiku- takú robila aj Thatcherová, Reagan aj Churchill
  • Sú proti nemu ľudia v jeho vlastnej strane – takí boli aj proti Thatcherovej, Reaganovi, Churchillovi

Politik, ktorý vyhovie všetkým neexistuje. Ani taký, ktorý vždy vyhovie väčšine. Osem ľudí vlastní viac ako chudobnejšia polovica sveta: o rovnováhe alebo demokracii sa nedá uvažovať.

Pondelok 23 JANUÁR 2017

p03qy645
zdroj: BBC

BBC založilo špeciálny tím, ktorý bude mať za úlohu overovať dôveryhodnosť správ na webe. Je to reakcia na falošné srávy, ktoré sa v poslednom čase šíria najmä zo sociálnych sietí. Ich cieľom je šíriť reklamu ale aj manipulovať verejnú mienku, o čom svedčí “vojna” medzi Donaldom Trumpom a médiami.

“Musíme objasniť, čo za akým účelom falošné správy vznikajú,” povedal vedúci spravodajstva BBC James Harding. Potrebujeme pomalšie správy, správy, ktoré idú viac do hĺbky – dáta, vyšetrovanie, analýzy, pohľad expertov – aby sme vedeli lepšie vysvetliť, čo sa deje vo svete okolo nás.”

UTOROK 24 JANUÁR 2017

Slovenskí piataci dosiahli v PISA testovaní priemerné skóre 62 percent. Žiaci zo sociálne slabšieho prostredia získali v priemere len 24 percent, čo je veľký rozdiel, v porovnaní s ich “lepšie situovanými” rovesníkmi.

i35184w460h276xyz1001
Server.sk

Niekoľko rokov som učil na rôznych typoch škôl a môžem potvrdiť, že je veľký rozdiel medzi žiakmi z lepšie situovaných rodín a žiakmi z chudobnejšieho a menej podnetného prostredia. Myslím si, že je to najmä v prístupe rodičov a celkovom prostredí, kde dieťa vyrastá, aj keď financie sú spoločnou viacerých negatívnych javov v spoločnosti. Rozdiely medzi žiakmi nie su len vo výsledkoch, ale aj celkovom spôsobe myslenia a uvažovania o svete.

Ministerstvo školstva plánuje vyčleniť 80 miliónov eur z eurofondov na podporu vzdelávania, čo však nestačí na zásadnú zmenu. Stanislav Boledovič z organizácie Teach for Slovakia hovori, že učitelia by mali tráviť viac času so žiakmi z problémových oblastí a venovať sa im aj mimo školského prostredia. Deti strávia v škole len pár hodín a zvyšok času sú vystavené negatívnym vplyvom prostredia. Teach for Slovakia dlhodobo pracuje s učiteľmi a žiakmi v problémových oblastiach. Je to skôr však o dobrovoľníctve, málo učiteľov by do toho šlo za súčasných podmienok v školstve.
Úlohy sú zamerané na logické myslenie, porozumenie textu, overovanie hĺbky vedomostí a zručností, aplikáciu poznatkov v praktických súvislostiach.

STREDA 25 JANUÁR 2017

a1_072bletecky
Twin City, zdroj: HB Reavis

Niektoré časti Bratislavy, najmä novopostavené business centrá, mi pripomínajú Londýn, kde som istý čas žil.

Panoráma Bratislavy sa za posledné roky výrazne zmenila, na čom majú zásluhu aj developerské spoločnosti. Mnohé z nich pôsobia aj v zahraničí. HB Reavis, podľa magazínu Property EU tretia najväčšia developerská spoločnosť s Európe, pôsobí v Bratislave, Prahe, Londýne, Varšave,Budapešti a aj v Istanbule. V Londýne dokončila projekt 33 Centre, ktorý ešte pred dokončením predala americkej banke Wells Cargo. V Bratislave má rozostavaný kancelársko-obchodný komplex Twin City a plánuje rekonštruovať autobusovú stanicu.

Penta Investment pracuje na projekte Bory Mall – k nákupnému centru by mali pribudnúť byty. J&T Real Estate vybudovala River Park na nábreží Dunaja a teraz je má rozostavaný komplex Zuckermandel pod hradom.

Podľa údajov, 90 percent bytov na Slovensku je v súkromnom vlastníctve, čo štátu znemožňuje poskytnúť ľuďom cenovo prístupné bývanie. Podobná situácia je aj v oblasti kancelárskych a obchodných priestorov. Ceny v Bratislave sú výrazne vyššie, ako v ostatným mestách na Slovensku, niekedy dokonca vyššie ako v okolitých európskych metropolách.

ŠTVRTOK 26 JANUÁR 2017

93797768_ee27ce1a-b25f-4d6e-932d-869a00313181
Test rakety v Severnej Kórei. EPA

Ľudia v Severnej Kórei povstanú proti režimu, hovorí vládny úradník v Anglicku

Kim Jong-un sa spolieha na jadrové zbrane, ktorými by mohol ohroziť USA, hovorí Thae Yong-ho, vysoký vládny úradník, ktorý opustil krajinu v auguste 2016. Domnieva sa však, že Kimov režim padne skôr, ako nazbiera dostatok sily na ohrozenie USA. Thae ušiel, aby spoluprácou v zahraničí prispel k pádu režimu. Jeho príbuzný v Kórie boli za jeho útek umiestnení do pracovných táborov. Pripomína mi to príbeh z tejto knihy, Útek z tábora 14.

PIATOK 27 JANUÁR 2017

c347deddf6084beebfa1e0c6714df070
foto: Ministerstvo obrany

V utorok 24. januára v Bratislave otvorili regionálne veliteľstvo NATO. Jednotka so 41 vojakmi bude pôsobiť v kasárňach vo Vajnoroch, Bratislave ako podpora v rámci kolektívnej obrany NATO.

SOBOTA 28 JANUÁR 2017

model-dom-2017Daň z nehnuteľnosti na Slovensku zaznamenala tento rok najvyšší nárast od roku 2013, najmä kvôli zvýšeniu daní v Bratislava. V porovnaní s predchádzajúcim rokom daň vzrástla o 2,33 percent. Daň na bývanie je vysoká v Bratislave a v okolitých okresoch (Malacky, Senec, Senica). Najnižšia je v Medzeve, kde za modelový dom s pozemkom zaplatíte 16,3 eura. V Senici je to 171 eura. Daň na podnikateľské priestory je najvyššia v Púchove, Bratislave, Žiari nad Hronom a v Košiciach.

NEDEĽA 29 JANUÁR 2017

chinese-us-steel-smeČíňania kupujú košické železiarne
Čínsky výrobca ocele Hesteel Group sa dohodol s americkým vlastníkom US Steel na kúpe železiarni za 1,4 miliardy eur. Ďalšiu miliardu bude musieť investovať do technológií, aby bola fabrika konkurencie schopná v rámci Európy. Samotná výroba ocele je výhodnejšia v Číne, preto sa Košice budú sústrediť na produkty s pridanou hodnotou. Železiarne sú najväčší zamestnávateľ vo východoslovenskom regióne, pracuje v nihc okolo 11 000 ľudí. To je vysoký počst zamestnancov, v porovnaní s podobnými továrňami v Európe, preto hrozí prepúšťanie.

NEDEĽA 29 JANUÁR 2017

Chaos na letis2kách: 173 ľudí vylúčených z prepravy do USA

29doorclosed-jp-2-master675
Protesty na letisku Dulles International Airport vo Washingtone. foto: Paul J. Richards

Aerolínie museli odmietnuť stovky pasažierov z letov do USA potom, ako Donald Trump na 120 dní zakázal príchod utečencov z Iraku, Iránu, Líbye, Somálska, Jemenu a Sudánu do Ameriky. Sýrčania majú zakázaný vstup na neurčito. Piatkové rozhodnutie nového amerického prezidenta spôsobilo chaos na letiskách po celom svete. Niekoľko ľudí je izolovaných na amerických letiskách. Súd zablokoval časť prezidentovho nariadenia, napríklad deportáciu pasažierov z územia USA.

PONDELOK 30 JANUÁR 2017

170127165801-trump-executive-orders-pentagon-0127-large-169
CNN

Nariadenie Donalda Trumpa, ktorým zakázal Moslimom zo siedmych krajín vstup na územie USA, vyvolalo kritické ohlasy na celom svete.

Iracký parlament žiada vládu, aby zakázala vstup do krajiny Američanom. Angela Merkel povedala, že ani celosvetový boj proti terorizmu ho neoprávňuje zaviesť také opatrenia. Kanadský premiér Justin Trudeau potvrdil, že ani útok na mešitu v Quebecu, kde zahynuli šiesti ľudia, nezmenil jeho názor ohľadom prílivu migrantov do krajiny. Starbucks sa chystá zamestnať 10,000 utečencov v 75 krajinách počas najbližších piatich rokov. Svet sa ešte viac polarizuje.

Právni experti sa nevedia zhodnúť na tom, či je Trumpov príkaz v súlade s ústavou a náboženskou slobodou.

Uzavretie hraníc môže byť najjednoduchšie riešenie, ale ako ho vysvetlíme deťom?

UTOROK 31 JANUÁRA 2017

e15919c1b0cb4953802e2c99db95a704_18
Aljazeera.com

Napätie na Ukrajine znova rastie. Ukrajinské jednotky a pro-ruskí rebeli vedú boje neďaleko mesta Avdiivka na východe Ukrajiny, ktoré je vo rukách ukrajinskej armády. Vzájomne sa obviňujú zo spustenia paľby.

Advertisements
Categories:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s