Prečo sa oplatí byť atlét

athlete-grandfather
Ja a môj starý otec.

Prečo sa oplatí byť atlétom

16. 11. 2016

Základ slova atlét je v gréckom āthlētḗs, ktoré označuje človeka zúčastňujúceho sa na súťaži. V slovenčine je zaužívané označovať slovom atlét pretekára v ľahkej atletike – behy, skoky, vrhy. Postupe sa však na Slovensku v oblasti športu udomácňuje širší význam slova, kde atlét, alebo po anglicky athlete, označuje profesionálneho športovca a aj človeka, ktorý je v dobrej kondícii a pravidelne trénuje. Lepšie je však použiť výraz športovec a atlétom označovať len pretekára v atletike. 

Kedysi sa pravidelne hýbali všetci ľudia; dnes už len atléti. Sú to ľudia, pre ktorých je šport a pohyb súčasť životného štýlu a nie iba prostriedok na to, aby sa dostali do formy, zabili čas, alebo mali zámienku ísť zapiť výkon do najbližšej krčmy.

V minulosti boli ľudia viac atléti, aj keď si to často ani neuvedomovali.

Môj starý otec mi rozprával, že ako malý každý deň manuálne pracoval, či už na poli alebo pomáhal s koňmi. Jedol to, čo si dopestovali doma alebo vymenili so susedmi za služby jeho otca – opravoval konské vozy, kolesá a ostatné príslušenstvo. Bolo to v čase, keď ešte neboli autá, preto boli jeho služby žiadané.

Dnes už nepracujeme na poli alebo v továrňach, ale väčšinou sedíme v kancelárii. Umožnil nám to technologický pokrok, ktorý je však dvojsečná zbraň. Naše telo zabúda, že bolo stvorené na pohyb – lovci a zberači prešli desiatky kilometrov za potravou, vojaci sa napochodovali v plnej zbroji. Telo sa začína prispôsobovať novým podmienkam a polohám. Nepotrebuje už toľko svalovej hmoty. Oplatí sa však nejakú mať z viacerých dôvodov.

Celý článok TU

Advertisements
Categories: Tags: , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s