Vo Florencii nemusíte hľadať renesanciu: je na každom kroku.

Aj po 500 rokoch stále objavujeme veci, ktoré pochádzajú z Florencie: T-bone steak, zmrzlina gelato, výrobky z kože… Okrem týchto drobností sa mi s Florenciou spája pár vecí, ktoré ovplyvnili modernú európsku kultúru.

florencefrescoeblog

1, Návod na vládnutie

ako-chuti-mocNiccolo Machaivelli sa vo svojich dielach zaoberal problematikou štátu a vládnutia. V jeho názoroch prevláda pragmatizmus a cynizmus: Uprednostňoval rozhodnutia založené na racionálnom uvažovaní pred emóciami, pocit strachu pred láskou a neštítil sa dokonca použiť násilie – ak to bolo pre dobrú vec.. Jeho dielo Vladár je akýsi návod na vládnutie, ktorým sa riadia generácie vládcov – od vlády teroru počas Veľkej francúzskej revolúcie, Napoleona, Nacistické Nemecko, až po moderných diktátorov, a aj niektorí prezidenti by sa našli v jeho citátoch. Tu je zopár z nich.

Láska a strach môžu len ťažko existovať pohromade, ale ak si máme vybrať, je oveľa bezpečnejšie byť obávaný než milovaný.

Politika nemá nič spoločné s morálkou.

Podviesť podvodníka je dvojité potešenie.

Nenávisť sa dá podnietiť dobrými a aj zlými skutkami.

Múdry vládca by nemal byť verný svojim sľubom, ak je to v rozpore s jeho záujmami.

Múdry človek urobí na prvý raz to, čo blázon urobí nakoniec.

2, Znovuzrodenie európskej kultúry

holytrinityVeľa historikov spája Florenciu so znovuzrodením európskej kultúry. Rinascimento doslova znamená znovuzrodenie alebo renesancia a vzťahuje sa na návrat k antike. Európa sa v 14-tom storočí zobúdzala z obdobia temna v stredoveku. K moci sa začali dostávať mešťania a obchodníci a moc cirkvi oslabla. Prejavilo sa to aj v umení. Predtým museli byť svätci (málokedy sa zobrazovali bežné postavy) plne zahalení a ich veľkosť musela zodpovedať dôležitosti. Král alebo biskup bol vždy väčší ako roľník, aj keď boli ďalej v priestore. Renesanční umelci, ako napríklad Giotto, začali experimentovať a prinášať emócie do strnulých tvárí. Masaccio namaľoval obraz svätej trojice a ako prvý zachytil lineárnu perspektívu – 3D efekt. Niektorí ľudia údajne chceli vstúpiť do obrazu na stene baziliky Santa Maria Novella, lebo si mysleli, že je živý. To je jedno z miest, kde sa začala renesančná kultúra.

3, Ideálne proporcie

florencedavidcalves255b1255dMichelangelova socha Dávida predstavuje akýsi ideál mužského tela, ktorý sa dodnes veľmi nezmenil. Umelci hľadali ideálne proporcie, vracajúc sa k sochám atlétov a bohov zo starovekého Grécka, a venovali sa aj štúdiu anatómie. Micheangelo a Leonardo chodili do nemocníc, kde rezali mŕtvoly, pripevňovali ku kostiam šnúrky, aby ich videli pri pohybe. Botticelliho Venuša alebo postavy z Primavery sú zase blízko ženského ideálu ženského tela. Aj keď populárny trend prezentuje niečo iné, stále je to lepšie lepšie ako anorektické modelky, z ktorých sa stratili znaky ženskosti. Botticelli dával do svojich malieb viac emócií a fantázie, ako jeho predchodcovia, ktorí mali viac pragmatický prístup. Športovci a vojaci v špeciálnych jednotkách majú podobné „funkčné svaly“ ako on. Ako pastier, Dávid musel byť na nohách celý deň a preto na sebe nemohol nosiť príliš veľa svalovej hmoty, ako majú dnešní kulturisti. Stálo by ho to veľa energie. Jeho lýtka sa zdajú veľké v porovnaní so stehnami, ale lýtka rastú inak, ako väčšina svalov a možno zhrubli od každodennej chôdze (ako lýtka cyklistov).

4, Príbehy, ktoré stále napodobňujeme

portrait_de_dante
Dante

Machiavelli bol otcom modernej politickej teórie a Dante je zase otcom modernej taliančiny. Ako prvý začal písať v toskánskom náreč a nie v latinčine. Predtým bol Dante politický aktivista a vojak a jeho tvorbu ovplyvnila aj láska k žene menom Beatrice. Možno tým začal celú sériu klišé, keď je konanie hlavného hrdinu hnané emóciami, napríklad Rómeo, Veľký Gatsby, Darth Vader a dokonca aj Batman mal Rachel. Vo svojej Božskej komédii sa Dante ocitol uprostred tmavého lesa a cesta sa mu stratila z dohľadu. Každý sa občas ocitne na križovatke, a Danteho tvorba mala vplyv na Petrarcu, Boccaccia, vo Florencii istý čas pobudol aj Geoffrey Chaucer – autor Cantenburských poviedok – a inšpiráciu nájsť aj u Shakespearea (veď Rómeo a Júlia a Kupec Benátsky sa odohrávajú v Taliansku).

5, Peniaze použité na rozvoj umenia a start-upov

florenceduomo255b1255d
Katedrála vo Florencii

V 15-tom storočí vo Florencii vládla rodina Medici. Založili jednu z prvých bánk v Európe a požičiavali peniaze domácim a zahraničným investorom, ktorí chceli financovať svoje aktivity (napríklad kúpiť loď, najať posádku a skúsiť priviezť vzácny tovar). Zaviedli aj dane a vďaka svojim aktivitám (niektoré mohli byť v súlade s Vladárom) nadobudli značné bohatstvo. Okrem výstavby palácov a kostolov podporovali aj vzdelávanie a umenie. Diela Michelangela, Leonarda a ostatných vznikli za ich sponzoringu. Medici boli akýsi renesančný start-up anjel, ktorý investoval do kultúry. Podobné, ako keď si niekto kúpi obraz za milióny, aj keď si nie som istý, že aká čiastka ide umelcovi.

Advertisements
Categories: Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s