Liverpool: prístavné mesto futbalu a Beatles

Vždy som sa chcel navštíviť Liverpool. Už len preto, že mám rád futbal a rockovú hodbu. Miestny FC je jeden z mojich obľúbených teamov a každý vie, že práve tu začínali The Beatles, jedna z najvplyvnejších rockových kapiel. Návštevu futbalového štadióna opisujem TU.

LivAlbertDock3

thisisanfieldNa stanici sme si s kamarátom kúpili noviny. Okrem toho som našiel skoro plnú krabičku cigariet.Cigarety a alkohol sú v Anglicku drahé, kvôli vysokým daniam na spotrebný tovar. Peniaze sa potom využívajú napríklad na kampaň proti fajčeniu a podobné opatrenia. Daňe boli veľkým problémom aj pri zahraničnom obchode, neskôr som sa v námornom múzeu dozvedel, že v minulosti takmer 1/4 tovaru prichádzali do prístavu v Liverpoole ilegálne.

Z Lime Street Station v Liverpoole sme zamierili na najbližšiu väčšiu autobusovú zastávku. Celodenný lístok stál 3,80 libier a človek sa môže voziť koľko len chce. Obaja sme hrávali futbal, preto bol náš prvý cieľ jasný – Anfield Road. Strávili sme tam asi dve hodiny, preto som tomu venoval samostatný článok o Liverpool FC.

Zo štadióna sme sa autobusom presunuli naspať na stanicu. Pôvodne sme chceli nasadnúť na ďalší autobus ku katedrále, ale kedže sme zistili, že je celkom blízko, išli sme pešo. Opäť som si pomýlil katedrálu s nejakým kostolom, na ktorý sme narazili cestou. Preto som ho aj začal fotiť. Neskôr som zistil, že ten kostol vybombardovali počas druhej svetovej vojny, a preto nemá strechu.

Katedrála bola o niečo ďalej. Je jedna z najväčších na svete. Aj keď bola postavená až v 20-tom storočí, pôsobí celkom goticky. Neďaleko katedrály je Liverpoolska čínska štvrť s typickou bránou, ako v zakázanom meste.

Liv ship

Postupne sme prešli až úplne dole k rieke Mersey. Leží tu prístavište Albert Dock, v období koloniálnej expanzie Veľkej Británie bol Liverpool jeden z najväčších prístavov na svete. V 19-tom storočí až 40% svetového obchodu prechádzalo cez Liverpool, rovnako ako väčšina obchodu s otrokmi.

AbbeyRoadV Albert Dock sa nachádza aj museum The Beatles – “the Beatles Story”. The Beatles sa sformovali v Liverpoole začiatkom 60-tych rokov, hoci neskôr nahrávali v štúdiu Abbey Road v Londýne (tam som tiež bol, stále sa tam nachádza prechod pre chodcov, známy z obalu rovnomenného albumu). Ani ma neprekvapilo, že v múzeu po celý čas hrali ich skladby. Ešte autentickejší zážitok, ako “The Beatles Story”, ponúka Matthews Street s barmi (napr. Cavern), kde sa kedysi na koncertoch tlačili stovky fanúšikov.

The cavern pub

Neďaleko od Beatles je kolotoč – akési Liverpoolske oko – a Echo Aréna, ktorá hostí významné kultúrne a športové podujatia. Hrali tam už Lady Gaga, Muse, Oasis, Coldplay, Elton John; no je zaujímavé, že medzi účinkujúcimi som nenašiel Paula McCartneyho. Spolu s Ringom sú to dvaja večne mladí Beatles.

Z prístavu sme zamierili do centra. Ešte sme sa zastavili pri Liver building. Na jej streche sú dvaja “liverbirds”. Tento kohútí tvor pochádza zo stredoveku a stal sa symbolom mesta, dokonca je aj v logu miestneho FC. Dvaja vtáci na streche držia stráž nad mestom. Podľa jedného príbehu samček sleduje mestské krčmy a samička čaká námorníkov, ktorí sa vracajú z mora.

V Liverpoole je toho ešte oveľa viac na pozeranie. Napríklad ďalší futbalový klub – Everton, ďalšie katedrály – Metropolitná, a hudobníci, ktorí tu istý čas pôsobili – Elvis Costello, napríklad. My sme sa zamerali len na to najdôležitejšie. Samozrejme, ešte nejaké nákupy. Ja sa určite ešte do Liverpoolu vrátim ako turista, ale vedel by som si predstaviť aj život v tomto meste.

Advertisements
Categories: Tags: ,

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s