Krakow, kde je drak na každom kroku

Dnes je cestovanie také jednoduché. Túto frázu som si požičal z autobiografie Duffa McKaggana, bývalého basgitaristu Guns N‘Roses, ktorú som čítal cestou do Krakowa. Stačí nájsť lístok, zabookovať nejaké ubytko a ak máte dobrú knihu (napríklad životopis rockového hudobníka), tak ani nezbadáte, že ako sa odrazu ocitnete na úplne inom mieste.

KrakowRynekGlowny

Spiace centrum Európy

KrakowBazilikaHardRockNightMožno to bola výhodná poloha v strede stredovekej Európy a prezieravosť poľských kráľov, že sa Krakow stal významným centrom. Vo svete je o niečo menej populárny ako “západnejšia” Praha, ale od konca 14. storočie bol hlavným mestom Poľsko-litovskej únie – v tom čase jeden z najsilnejších štátov v Európe. Kráľovská cesta z Floriánskej brány až hradu, s povinnou zastávkou na hlavnom námestí “Rynek Glowny”, kde sa vypína Bazilika sv Márie, pripomína Edinburg. Rovnako ako Škóti, Poliaci sú tiež pomerne patriotický národ, čo museli potvrdiť vo vojnách krátko po tom, ako bol drak vyhnaný z jaskyne pod hradom.

Mesto Jána Pavla II a Draka

KrakowMeDragonWEB

Viac sa mi páči nemecký názov Krakau, ktorý znie viac goticky a katastroficky. V Krakowe cítiť gotiku na každom kroku najmä centre, vďaka nespočetnému množstvu kostolov a hradu Wawel. Navyše, počas druhej svetovej vojny bol blízko katastrofe, o čom svedčí neďaleký koncentračný tábor Auschwitz. Na KrakowDragonsďalšie nebezpečenstvo v podobe komunizmu sa nebál otvorene poukázať ďalší človek z Krakowa – pápež Ján Pavol II. Jeho postoj dával nádej ľuďom vo všetkých krajinách východného bloku. Ďalšia populárna figúrka v Krakowe je drak. Jeho socha stále stojí pred hradom a môžete si ho kúpiť aj v každom obchode so suvenírmi. Pôvodne žil v jaskyni pod hradom, až kým ho neporazil mýtický hrdina Krak.

Poľský patriotizmus

KrakowWawelCathedralGrWEB
Hrad Wawel s katedrálou. 

Už pár storočí po založení Poľského štátu v roku 999, museli Poliaci čeliť vážnym nepriateľom v podobe Tatárov, Českého štátu, Francúzska a Pruska. Niektoré historické štvrte boli obsadené vojakmi počas vpádu Napoleona, neskôr vyplienené fašistami a nakoniec prestavané v architektonickom štýle východného bloku. Ale znova to boli Poliaci, ktorí viedli prvú úspešnú kampaň proti komunizmu, ak môžeme veriť učebniciam dejepisu. Hnutie Solidarita našlo podporu aj v osobe Jána Pavla II, určite jedna z najvýznamnejších postáv 20. teho storočia. V Krakowe je skoro taký populárny, ako drak.
Aj v 21. storočí si Poliaci stále držia zlotý namiesto prechodu na euro, neboja sa nazvať situáciu na Ukrajine “vojnou” a môžete na nich natrafiť všade na svete – hlavne v Anglicku – a dosť často na manažérskych pozíciách. Niekedy sa cudzinci v Londýne naučia lepšie po poľsky, ako po anglicky, taká silná je ich komunita. Nedávno bol poľský premiér Donald Tusk vymenovaný za nového prezidenta Rady Európy.

Popularita poľských produktov

KrakowBagelsWEBPoľské výrobky sa na Slovensku netešia veľkej popularite, hlavne po tom, ako sa prevalilo zopár škandálov s otráveným jedlom. V poľských obchodoch prevládajú poľské značky, možno okrem Coca Coly. V supermarket som si pripadal stratený, ale nemyslím si, že by v niektorých výrobkoch číhalo nebezpečenstvo. Poliaci majú svoju kuchyňu s typickými jedlami.

Vedeli ste, že bagel pochádza z Poľska? Rovnako ako krowky. V Londýne sú poľské obchody jedným z mála miest, kde nájdete poctivé údeniny. V Krakowe sú dostupné na každom kroku, napríklad grilované bravčové koleno s pivom. A ceny sú prijatelné, tiež.

KrakowVistula

Advertisements
Categories: Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s