Rio 2016: Olympiáda pod tlakom

DinosaurBratislavaDnes som pri tréningu v prírode našiel dinosaura. Občas by nezaškodilo vrátiť celý šport do doby kamennej.

Človek bol stvorený pre pohyb a mal by ho prirodzene vyhľadávať, bez toho, aby si uvedomoval jeho priaznivé účinky. V praveku bola pohybová zdatnosť nevyhnutná na prežitie, neskôr sa využívala pre potreby armád pri obsadzovaní nových území. Telesná príprava je stále v pracovnej náplni ozbrojených zložiek a hasičov. Populárne TRX vynašli americký vojaci, keď zavesili na strom šnúry z padáku a cvičili v improvizovaných podmienkach. Hasiči stále súťažia v behu do schodov, hoci väčšina budov už má požiarne výťahy. Zdatný človek má vždy výhodu, aj keď v modernej dobe je táto čoraz menšia a skôr ju nahrádza schopnosť analyzovať a filtrovať veľké množstvo informácii z rôznych zdrojov.

Mentálna aktivita je však tiež úzko spätá s pohybom, pretože pravidelné cvičenie zlepšuje zásobovanie organizmu kyslíkom a mozog pri svojej činnosti spotrebuje veľké množstvo kyslíka. Takisto spáli až 20 percent prijatej energie, preto vždy vyhladneme počas štúdia alebo riešenia zložitého problému.

Na pohyb ako prostriedok k zdraviu a kondícií nadväzuje snaha o jeho dokonalé zvládnutie podľa pravidiel s cieľom prekonať súpera. Je to stručná charakteristika športu.  Vrcholový šport už nie je o radosti z pohybu a prekonania prekážok, ale o hľadaní čo najefektívnejšej cesty k dosiahnutiu cieľa. Pohyb v ňom niekedy stráca význam, podobne, ako sa vytráca zo života populácie.

Máme aplikáciu a najnovšie tenisky skôr, ako po prvý raz vstúpime na atletickú dráhu. Raz sa vyhovoríme na zlé počasie, inokedy na únavu alebo zlé tenisky. Keby sme sa pravidelne hýbali od praveku, takéto veci by väčšinu z nás netrápili. Človek sa prispôsobuje podmienkam a prostrediu. Počas storočí sme si vytvorili umelé podmienky a naše telo zabudlo, že kedysi toho zvládalo oveľa viac. Potvrdzujú to vrcholoví športovci a fitness nadšenci, ktorí “posúvajú hranice”.

michael-phelps-usatsi_9441274

V sobotu 13. augusta odišiel Michael Phelps do “olympijského dôchodku” so svojou 23. zlatou medailou z tímovej štafety na 4 x 100 m. Phelps má ideálne predpoklady, čo sa týka stavby tela: veľké chodidlá (zaberú veľa vody ako veslo), krátke nohy a veľké rozpätie paží; a jeho telo je fyziologicky lepšie prispôsobené odolávať tvrdému tréningu. Zmeny vo fungovaní organizmu je však možné dosiahnuť tréningom u každého.

usain_bolt2c_anniversary_games2c_london_2013Ako každý výnimočný športovec (čítal som biografie Usaina Bolta, Novaka Džokoviča alebo Zlatana), Phelps bol aktívne dieťa, s príznakmi porúch pozornosti, a stále chcel vyhrať. Toto sú základné predpoklady pre úspech v športe, okrem tvrdej práce, ktorá je zrejmá z jeho 10 km v bazéne denne. Jeho telo proste potrebuje pohyb viac ako väčšina z nás.

Obviňujú ho, že určite berie zakázané látky. Keby aj, kto by sa v dnešnom svete dobrovoľne pripravil o možnosť súperiť s ostatnými? Určite nie ľudia s nasadením a túžbou vyhrať ako Phelps. Je smutné, že športovci sú niekedy prostriedkami politického boja veľmocí, ako Ivan Drago v Rocky IV. Dobre o tom píše článok „Šport má už trvalé bydlisko v tržnici, nie v chráme…“

Snaha uspieť vytvára tlak a v športe pomaly dominujú iné prostriedky, ako pohyb. Túžba po moci je prirodzenou súčasťou každej spoločnosti, ktorá to so svojou existenciou myslí vážne, a snaží sa využiť všetky prostriedky. Olympiáda v Riu mala ukázať Brazíliu a Južnú Ameriku v dobrom svetle. Zatiaľ však odhalila nedostatky (nielen) v tejto časti sveta v rôznych oblastiach: politická nestabilita, ekonomická kríza, korupcia, ľudské práva, geo-politický boj, používanie zakázaných látok, migranti a dokonca ešte aj vírusové ochorenia.

S prispením moderných technológií dosahujú niektorí športovci možno dosiaľ nevídané majstrovstvo. Veľa sa hovorí o Americkej gymnastke Simone Biles, o Phelpsovi alebo Mo Farahovi, ktorý znovu získal zlato v behu na 10 km. Slováci zatiaľ vybojovali dve medaily a boli v hre aj o ďalšie, čo dodáva trochu optimizmu, že sme aspoň čiastočne zaplátali dieru po odchode stabilných medailistov. Aj keď od dlhodobého riešenia to má ďaleko.

Olympijské hry v Riu sú pod tlakom z rôznych strán a v histórii ostanú zapísané ako jedny z menej vydarených. Prispeje k tomu aj neúčasť množstva ruských pretekárov, čo pripomína časy studenej vojny, teroristické útoky, ktoré narobili problémy s bezpečnosťou (strelcom nechceli pustiť zbrane) a politická klíma v Brazílii, kde prezidentka odchádza kvôli korupčnému škandálu. The Guardian to nazval “pseudo studená vojna.”

Namiesto správy o zlatej medaile USA sa dočítam, že členka víťazného tímu, zhodou okolností černoška, počas hymny nedržala ruku na srdci alebo narazím na oznam o historicky prvej športovkyni, ktorá súťažila v hidžábe (zhodou okolností tiež Američanka – šermiarka, čo na to Donald Trump?). Mám pocit, že namiesto podstaty olympizmu a dokonalosti pohybu,  ľudia hľadajú v Riu senzáciu, škandály a Pokemonov.

Športu by určite pomohol návrat do doby kamennej, bez médií, technológie a zakázaných prostriedkov. Podvádzaniu by sa nezabránilo, ale ľudia by boli nútení vyniknúť lepším zvládnutím pohybu.

obrázky: ERIK REDLI, wikipedia.org http://wfla.com/.

Advertisements
Categories: Tags: , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s