Čo som sa naučil od 25 podnikateľov

Prečítal som knihu 25 podnikateľov, ktorý zmenili svet. Tu je niekoľko komentárov a inšpirácií.

1, Networking

Howard SchulzHoward Schulz, zakladateľ Starbucks, dostal rady od Michaela Della počas spoločnej jazdy na bicykloch v roku 2007, keď sa spoločnosť nachádzala v kríze a predbehla ju káva z McDonalds McCafe.

Starbucks bol inšpirovaný Talianskom: Schulza očarili malé espresso bary v Miláne a Verone a ich komunita.

“Investícia do ľudí musí byť konzistentná a mať stúpajúci charakter smerom do budúcnosti.”

“Strach z neúspechu je silná motivácia.”

Vplyv sociálneho prostredia: ak je človek obklopený správnymi ľuďmi, jeho činnosť a záujmy sa budú hýbať správnym smerom. Na tom funguje aj výchova detí a aj pracovný rast.

2, Kontakt s realitou 

JeffBezos“V starom svete ste vynakladali 30 percent svojho úsilia, času a peňazí na to, aby ste svojim zàkazníkom čo najviac vyhoveli, a 70 percent ste investovali do prezentovania svojho biznisu. V online svete je to naopak.” Jeff Bezos.

Nie len počúvať zákazníkov, ale aj plniť ich prijania. Takto vznikol Amazon Kindle.

“Ešte nikdy som nevidel efektívneho manažéra alebo vodcu, ktorý by nemohol stráviť nejaký zlomok svojho času v prvých líniach, na najnižšej úrovni svojho biznisu.”

 • Nevile Jeffrey, manažér **** hotela Windermere nosil oblek, kravatu a sedával pri stole s najvýznamnejšími hosťami. Keď sa však nahrnulo veľa hostí na raňajky a my (čašníci) sme nestíhali, zložil sako a začal čistiť podonášané taniere.

“Inteligencia ja dar. Láskavosť je voľba.”

 • Často je lepšie správať sa k ľuďom s citom, ako ich raniť pravdou. To môže prísť až neskôr, keď ich už poznáte a dôverujú vám v tej veci.

Usporiadať si myšlienky: Každé tri mesiace, Bezos na pár dní odchádza preč: izolácia podporuje kreativitu. Zamknite dvere a vypojte telefón a internet. Podobný zvyk má aj Bill Gates a iní. Nemusí to nutne byť odchod, ale chvíľka reflexie nezaškodí. Cez deň nám prejde hlavou plno vecí a zabúdame na to, že čo je podstatné.

 • Stráv viac času osamote ale nie premýšľnaním nad tým, čo všetko si zatiaľ mohol stihnúť. Uži si to a premýšlaj nad tým, čo si už dosiahol.
 • Stále spoznávam sám seba prostredníctvom cestovania a izolácie; muži v knihe takto premýšlajù nad nápadmi pre svoje podnikanie, nakŕmia tisíce a ovplyvnia milióny – Starbucks, Facebook, Amazon…
 • Všetky fyziologické zmeny majú psychický základ, ovplyvnený prostredím a výživou. Nedávno som čítal informácie na príbalovom letáku protizápalového lieku a potvrdil som si ich v odbornej literatúre. Zápal je prirodzená obrana organizmu a látky spoluzodpovedné za jeho vznik sú lipidovej povahy, podobné, aké prijímame v strave. Preto priveľa škodlivín v strave a prostredí (priemyselne sprac. potraviny, dym, sladidlá, jednoduchý cukor…) podporuje vznik zápalov. Kľud a čistá strava lieči…

3, Firemná kultúra = ľudia

Herb Kelleher

“Základom každého úspešného podnikania sú ľudia.” Herb Kelleher

V Southwest Airlines nemajú oddelenie ľudských zdrojov, len oddelenie pre ľudí . Herbovi ľudia vyjdú v ústrety aj pasažierom, ktorí neletia ich spoločnosťou.

Keď cestujete alebo idete na návštevu, prineste darček alebo niečo, čím sa podelíte – niečo typické pre vašu krajinu alebo región (čokoládu, keksíky, alkohol…)

 • Inšpiruj sa! Nerob len to, čo od teba ľudia vyžadujú ale snaž sa pracovať aj na tom, čo ich poteší. Kedy si naposledy niekoho nezištne ponúkol chipsami alebo dal masáž?
 • Mala by to byť hodnota, nie cieľ. Nemaj zlý pocit vtedy, keď si sa ľuďom nepochválil svojím úspechom ale vtedy, keď si sa pochválil a nikoho to nezaujímalo…

4, Nechal školu

Steve Jobs

“Od toho okamihu som mohol prestať chodiť na povinné predmety, ktoré ma nezaujímali, a začať sa objavovať na prednáškach, ktoré vyzerali zaujímavo.” Steve Jobs 

 • V určitom štádiu vývoja človek prestáva prijímat všetko, čo mu predložia, ale musí sa naučiť vyberať si podľa svojich záujmov, schopností a ašpirácií. Dovtedy ho zodpovední musia naučiť, aké záujmy sa oplatí sledovať (zodpovednosť), ako zhodnotiť svoje schopnosti (objektívnosť) a čo sú to ašpirácie (zo snov realita).

“Polovica podnikania je výdrž.”

5, Detstvo

Herb Kohler

“Obdobie rebelanstva ma naučilo veriť si a lepšie pochopiť, kým som.” Herbert Kohler Jr.

Vrátil sa na Yale a žiadal od otca, aby ho vo firme prijal ako zamestnanca – bez výhod.

“Hodnota pre zákazníka musí prevýšiť cenu, ktorú platí.”

So svojimi deťmi sa mu podarilo uspieť v dvoj-úlohe otec-šéf. Nedá im nič zadarmo ale podporuje ich v rozvoji. Vlastné deti zmenia človeku doterajší spôsob života a nemôže už venovať toľko času práci. O to ťažšie je potom nájsť rovnováhu.

6, Integrita a charakter

Dan LufkinDan Lufkin – chlapík, kvôli ktorému Wall Street zmenila pravidá: aby ste nazbierali trvalý kapitál, potrebujete ho nazbierať od ľudí – akcionárov.

“Myslím si, že v kariére podnikateľa nemôžete prehrať. Získavate nesmierne skúsenosti.”

Malý princ: Hromada kameňov prestáva byť hromadou kameňov v okamihu, keď sa na ňu pozrie človek, ktorý v sebe nesie obraz katedrály.’

7, Poznaj svoj biznis

Michael DellMichael Dell zarobil 18 000 dolárov na predplatnom novín v 16-tich. Neskôr sa stal najmladším manažérom v rebríčku Forbes 500 (najproduktívnejšie americké spoločnosti). 

“Obklopte sa naozaj inteligentnými ľuďmi a podporujte delenie sa o skúsenosti, spoluprácu a živú diskusiu. Samozrejme, musíte poznať svoje odvetvie.”

John MackeyJohn Mackey z Whole Foods sa orientuje na ‘uvedomelý kapitalizmus’ – založený na vytváraní hodnôt, nie na zarábaní peňazí. Tvrdí, že kapitalizmus pomohol miliónom ľudí dostať sa z chudoby.

 • Percento ľudí, ktorí sa majú lepšie narástlo, ale rozdiely oproti tým menej šťastným sa prehlbujú.
 • Môžete myslieť na ľudí, keď operujete s veľkým kapitálom, v ktorom sa stratia vaše výdavky…začínajúci podnikateľ však musí jesť

8, Z negatívneho príkladu sa dá poučiť

Blank Marcus

Arthur Blank a Bernie Marcus sa od svojho despotického manažéra naučili, ako sa nesprávať k ľuďom. Po čase ich vyhodil a oni začali svoj vlastný obchod pre domácich majstrov – Home Depot.

Ľudia by mali mať z teba rešpekt ale nie strach.

Predávať s malým ziskom ale kvalitné veci.

Joe z Goldman Sachs: keď dosiahnere miliardový obrat, už nebude možné navštevovať svoje prevádzky každý deň.

9, Originálne nápady

Reed HastingsOriginálne nápady sa často začínajú osobnou skúsenosťou. Reed Hastings musel zaplatiť pokutu za to, že neskoro vrátil do video požičovne film Apollo 13. Dostal nápad a založil Netflix, fungujúci na podobnom princípe, ako členstvo v knižnici.

Hastings mal dobrú východiskovú pozíciu: pracoval ako podomový obchodník, slúžil v armáde, učil algebru a geometriu, žil v Afrike a predal firmu v hodnote 750 miliónov dolárov.

“Na kajaku som sa naučil, že ak budete hladať prekážky a sústredíte sa na ne, s veľkou pravdepodobnosťou na ne narazíte.”

V budúcnosti moc slobody prebije moc kontroly: ľudia si na webe nájdu, čo potrebujú.

10, Snažte sa o globálny dosah

Reid HoffmanReid Hoffman tri týždne premýšlal a začal s LinkedIn. Nerobte rozhodnutia v sekunde, to je emócia a tá nevydrží.

“Akademici píšu knihy, ktoré potom číta 50 alebo 60 ľudí a ja som chcel niečo s väčším dosahom.”

“Rozprávate sa s každým inteligentným človekom, ktorý vám môže dať spätnú väzbu.’

“Ak sa za svoj produkt vo verzii 1.0 nehanbíte, znamená to, že ste ho priviedli na trh príliš neskoro.”

Začať podnikanie: plán, trh, výhoda oproti konkurencií, tím, aké sú riziká?

“Keď sa vydáte cestou, po ktorej už išli mnohí iní, jednoducho len prehľbite stopy, ktoré na nej pred vami zanechali.”

11, Vidieť príležitosť

Bill Gates

Bill Gates priniesol na náš stôl počítače, teraz sa venuje filantropii: zdravotníctvo, vzdelávanie, chudobné komunity…

Gates a Paul Allen dostali ponuku vyvinúť softvér pre IBM. Uvedomili  si, že ho môžu predať aj ostatným a tým položiť IBM – konkurenta. To bol základ 400 milardovej firmy.

“Moje najlepšie obchodné rozhodnutia spočívali v tom, akých som si vyberal ľudí.”

Vyberte dobrých ľudí, používajte malé tímy a dajte im dobré nástroje.

Pracovné prostredie by malo byť zaujímavé, podobné univerzitným areálom.

Nechce byť známy ako biznisman, ale ako vedec.

Týždeň na premýšlanie: Raz alebo dvakrát do roka Bill Gates odíde na týždeň z práce a sústredí sa len na jednu vec, ktorá je v tej chvíli kľúčová pre jeho biznis.

 • Robím to tiež, ale zatiaľ sa venujem veciam, ktoré sú dôležité pre mňa ako zamestnanca alebo človeka. Počas jarných prázdnin som sa naučil základy programovania, ktoré som využil v práci ako novinár. Ešte však chvíľu potrvá, kým sa budem venovať naozaj prelomovým myšlienkam. Programovanie je dobrý základ…
 • Identifikujte zručnosti a vedomosti, ktoré sa vám zídu a pracujte na nich. Pre mňa, novinára v oblasti športu, nikdy nezaškodí študovať gramatiku a štylistyku alebo si prečítať životopis Zlatana Ibrahimoviča – je za ňou dobrý autor a viacerí ľudia mi ju už odporúčali.

Šprt

“Pokiaľ byť ‘šprt’ znamená, že ste ochotný vziať do ruky 400 stranovú knihu o vakcínach aby ste potom odborne diskutovali s ľuďmi a inšpirovali ich, tak potom áno, som šprt. S radosťou.” Bill Gates

12, Vášeň a záujem

S. Richard Branson

Značka Virgin je odrazom záujmov, vášní a vrtochov Richarda Bransona: letecká a železničná doprava, mobilné, finančné, internetové služby, hotely a cestovanie.

Branson pretvoril svoje potreby a služby, s ktorých kvalitou nebol spokojný na svoj biznis.
“Keď zhruba 80 percent svojho života strávite prácou, mali by ste svoje podnikanie stavať na niečom, čo je vašou vášňou.” Branson

Je dobré, keď sú naše záujmy našou prácou – človek sa vie lepšie zapáliť pre vec a má väčšiu motiváciu. 

 • Článok o mobiloch, alebo leteckej doprave, ktoré sám využívam, napíšem vždy lepšie, ako článok na témy, ktoré ma bavia menej.
 • Vedieť sa ‘dostať’ aj to menej záživnej témy je zručnosť, na ktorej treba pracovať a zvyšuje vašu použitelnosť.

Branson sa zaujíma o veľa vecí a snaží sa aktívne meniť to, čo sa mu nepáči. Je tak trochu exhibicionista, ktoré ho podnikateľské nápady našli podporu u jeho rodičov. Podpora rodičov je dôležitá a prostredie v rodine má vplyv na vývoj človeka.

Menšie spoločnosti sú flexibilnejšie a ľahšie realizujú zmeny.

“Myslím si, že nebyť upätý a vedieť sa so svojimi ľuďmi uvolniť je dôležité.”

 • Manažér Jeffrey nás zvykol pozvať na drink, keď sme mali za sebou úspešný večerný event.

Choďte von z kancelárie a zistite, ako sa darí vášmu biznisu, pozdravte sa s ľuďmi a noste si zápisník, aby ste si zaznamenali pripomienky.

13, Vnútorná sila

Oprah Winfrey

“…čo urobiť nedokážete je omnoho dôležitejšie než to, čo dokážete.” Oprah Winfrey 

Obklopte sa ľuďmi, ktorí sú inteligentnejší ako vy…

 • Vidno, že je žena – muž by nezniesol byť v niečom najslabší alebo najmenej inteligentný v skupine. Oprah koná viac intuitívne a emocionálne ako racionálne.

14, Kreativita a mladícky optimizmus

Page and BrinNemusíte nosiť oblek, aby ste vyzerali seriózne. Firemná kultúra s nafukovacími kreslami namiesto stoličiek – dobrý nápad sa môže zrodiť kdekoľvek.

Otec Larryho Pagea bol profesor informatiky na univerzite v USA; Otec Sergeja Brina mal problémy dostať sa na štúdium astronómie v Rusku pre antisemitské postoje. Vyštudoval však matematiku, ktorú po emigrácii do Ameriky vštepoval aj Sergejovi. Na Stanforde sa Brin stretol s Pageom a založili Google. 

“Keď sa vám bude snívať naozaj dobrý sen, zachyťte si ho.”

“Povedal by som, že za rok sa objaví v priemere len jeden nápad, ktorý je pre nás zaujímavý.”

Ak je to naozaj dobrý nápad a vyznáte sa v oblasti, nezáleží na (investičnom) prostredí.

 • Ak si nápad viete neviete obhájiť sám pred sebou na druhý deň, ani do toho nechoďte.

15, Sila značky

Phil Kinght

Nike bolo inšpirované japonským výrobným modelom v 60-tych rokoch. Knightov atletický tréner, ktorý sám šil obuv pre pretekárov, dodal dizajn a know-how.

Aj veľké spoločnosti často začali ako malé nápady v garáži. Musia ísť cez guerilla marketing.  Poznajú cestu k úspechu a preto vedia, s kým dnes môžu uzavrieť partnerstvo a koho podporiť. Začali šiť obuv pre mladého rumunskèho tenistu a v roku 1984 pre Michaela Jordana. Tiež vedia, že Tiger Woods bude predávať aj po škandále = sila značky.

Ako bežec si Phil Knight uvedomil dôležitosť obuvi. Aj o 30 g ľahšie topánky sú plus.

Kde budete hľadať ľudí pre firmu, ktorá predáva bežecké topánky? Na trati. Začali najímať atlétov.

16, Túžba zvíťaziť

Carlos Nuzman

Pod vedením Carlosa Nuzmana brazílsky olympijský výbor získal právo organizovať OH 2016, aj keď Obama osobne loboval za Chicago.

Bývalý volejbalista a predseda zväzu priviedol Brazíliu k olympijskému zlatu v 1992 a 2004: “Musíte mať filozofiu víťaza, musíte veriť, že sa tým víťazom stanete.”

 • Žiadny športovec nejde to zápasu s úmyslom prehrať
 • Šport buduje charakter, vôľu a vytrvalosť

Stretol sa s každým členom Medzinárodného olympijského výboru minimálne päťkrát, snažiac sa pretlačiť kandidatúru Ria.

17, Okamžitá spätná väzba

ZUCKERBERG

Mark Zuckerberg inšpiruje mladých ľudí k realizácií svojich nápadov. Pôvodne chcel aplikáciu, ktorá zlepší networking a kontakt. Nakoniec z toho vznikol Facebook.

Otec ho naučil programovať a zaplatil mu aj hodiny programovania.

“Dnes môžete vďaka internetu vytvoriť niečo v priebehu víkendu…uvediete svoj produkt a pozeráte sa, či dokáže osloviť trh.”

Má veľa spoločného s Gatesom: programovanie, nechal školu, malý tím, hacking, kradnutie nápadov, ruinovanie konkurencie…

“Najväčške riziko, ktoré si viem predstaviť, je neriskovať.”

“Buď rýchly a neboj sa, že niečo rozbiješ.”

– životný štýl hacker generácie

18, Stres je dôležitý

Eike Batista

Nemecká disciplína a brazílska vášeň. Matka – Nemka ho naučila disciplíne, otec ho naučil myslieť vo veľkom, ale on  sám hovorí, že rodičia by deťom nemali príliš zľahčovať život

Eike Bautista pretekal na motorových člnoch. Zanechal štúdia v Aachene a založil ťažobnú spoločnosť EBX Group a tažil ropu na nákladoch 18 dolárov za barel. Nevadila mu fyzická práca v bani.

“Keď raz začnete súťažiť, máte to v krvi a nikdy sa toho nezbavíte.”

 • Súťaživosť si prenesiete aj do iných oblastí života, všade chcete vyhrať

“Stres je dôležitý; byť pod tlakom vás pripraví na výzvy.”

 

 

Advertisements
Categories: Tags: , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s