Srbsko 2016

SU2016 Srbska

Sedemnásť cisárov Svätej ríše rímskej sa narodilo na území Srbského kráľovstva, vrátane Konštantína Veľkého.  Dvojhlavý orol v erbe je pozostatok z obdobia Rímskej ríše.

Porážka v bitke na Kosovom poli v roku 1389 a pád Konštantínopolu o pol storočia neskôr zapríčinili, že Srbsko bolo takmer 400 rokov pod nadvládou Osmanskej ríše. Dnes  tu mešitu takmer nenájdete a väčšina veriacich sú pravoslávny kresťania.  K Islamu sa hlásia len 3 percentá populácie.

SU2016MOsaic

V Ázii Islam šírili učenci, ktorých ľudia rešpektovali; v Európe bol šírený mečom – nájazdy Osmanskej ríše. To môže byť jednou z príčin rôznych pohľadov na to isté učenie. Ľudí ovplyvní najmä spôsob, akým s nimi zaobchádzate, nie obsah slov.

SU2016ParliamentBElgradeBelehrad bol na hranici medzi dvoma civilizáciami: Osmanská ríša na juh od sútoku riek Dunaja a Sávy a Rakúsko-Uhorsko na severe. Rozdiely sú stále viditeľné v architektúre.

SU2016SerbianMeatSrbská kuchyňa je ovplyvnená jedlami z Malej Ázie a aj Maďarska. Dominujú mäsové pokrmy a klobásy, podávané s chlebom a zeleninou. Srbi vynašli hamburger – pleskavicu. Je to fašírka z hovädzej-bravčovej zmesi, podávaná v žemli.

SU2016moneyMillionairePriemerný plat v Srbsku je 300 – 400 eur. Pivo v podniku vás v Belehrade vyjde na 100 a 200 dinárov, čo je približne 0,80 až 1,50 eur. Ceny sú nižšie, ako v strednej Európe a oveľa nižšie, ako na západe. Ekonomika utrpela počas vojen a krajina sa stále spamätáva a rast spomaľujú investori, ktorí rozpredávajú znehodnotené zdroje (továrne zničené vojnou…).

Vláda manévruje medzi dohodami z Ruskom a snahou dostať sa do Európskej Únie. Musia brať každú ponuku, ktorá nesie v sebe financie na obnovu krajiny. Jeden z mestských parkov bol obnovený vďaka dotáciám od Azerbajdžanu. Vplyv komunizmu je všade, napríklad v bare Putin.

SU2016 baggerSrbsko nie je členom EU a cítiť to na kvalite služieb, úroveň ktorých nie je garantovaná a často vás prekvapí priamočiary prístup miestnych. Občas sa šofér rozhodne odísť bez toho, aby nabral cestujúcich a bager si skráti cestu cez chodník.

SU2016vehicle

Niekedy ľudia šikovne využijú starú technológiu na realizáciu pokrokových nápadov. Kto by nechcel vlastné auto. Striedavý prúd, s ktorým experimentoval Nikola Tesla sa stále používa v počítačoch.

SU2016NikolaTeslaNikola Tesla: ‘kontrolovať silz prírody na realizáciu potrieb ľudstva.’

SU2016serbainstyle

Konzumácia alkoholu na ulici je tolerovaná. Na druhej strane, polícia vás môže legitimovať, dokonca aj nepríjemne obťažovať v súvislosti s kontrolou prílivu migrantov. Ak máte bradu alebo tmavšiu pleť, pripravte sa na dôkladnú prehliadku a majte pri sebe povolenie k pobytu (získate na polícií), ak sa zdržujete v krajine dlhšie, ako 1 deň.

Svätý Sáva začal odboj proti nadvláde Osmanom. Je po ňom pomenovaný najväčší pravoslávny chrám.

SU2016DjordjeDragon

Srbi používajú cyriliku aj latinskú abecedu. Oboje sa učia v škole. Srbčina obsahuje niekoľko zaujímavých písmen, napr. ć – hláska na prechode medzi š a č a Đ – dž, v menách Đor đe. Je to ekvivalent anglického George – Juraj. Obrázok Svätého Juraja (Đor đe), ako krotí draka. Legendy sa prelínajú a páči sa mi, že draka nezabíja.

SU2016WWIdeclarationVyhlásenie prvej svetovej vojny po atentáte v Sarajeve.

SU2016kingAlexanderKráľ Peter riadil Kráľovstvo Juhoslávie, ktoré vzniklo po prvej svetovej vojne.

SU2016kingAlexanderAttackKráľ Alexander bol obeťou smrtiaceho atentátu v Marseille v roku 1934. Jeho antifašistická rétorika sa nepáčila radikálnym skupinám v krajne.

BelgradeBuildingDestroyedByProtests

Budova zničená počas bombardovania Belehradu lietadlami NATO v roku 1999, v súvislosti so samostatnosťou Kosova. Vojna zo začiatku 90-tych rokov Srbsko zasiahla len ekonomicky.

SU2016rakijaHome

Srbsko je zmes slovanskej, osmanskej a juhoeurópskej kultúry. Ľudia sú priateľský a radi sa bavia, a vládzu piť. Rakija je typická pálenka, podobná našej slivovici.

SU2016elixirmladosti

Na raňajky sa jedáva pečivo a kefír – elixír mladosti. Obsahuje “dobré baktérie”, ktoré zlepšujú trávenie a imunitu.

SU2016tankMe

Srbsko je otvorenejšie a “ľudovejšie” ako krajiny na Západe. Na druhej strane, absencia hlbšie rozvinutého systém sa odráža na slabšom ekonomickom rozvoji.

Advertisements
Categories: Tags: , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s