Ako (sa) naučiť cudzí jazyk, kým čakáte na pizzu

Nedeľná happy hour, ktorá trvá cely deň a preto je waiting time na jedlo aj hodina. Ideálny čas využiť ju na niečo užitočné. Hlad určitým spôsobom podporuje tvorivosť. Na Quore som narazil na článok/návod, že ako sa efektívne naučiť cudzí jazyk. 

378891_article_photo_z2vgzsp_900x

Nedajte jazyku šancu zastagnovať

378891_article_photo_7s7y7lm0_600xNa väčšinu jazykov stačí okolo 600 hodín, aby človek zvládol komunikáciu na slušnej úrovni. Čím bližšie sú tie hodiny k sebe, tým lepšie. Skvele sa na to hodinu príklad s lezením na horu. Ak idete po šmykľavej stene pomalými krokmi, budete sa zosúvať naspäť. Ak ju vybehnete rýchlo, nedáte jej šancu, aby vás vrátila na predchádzajúcu úroveň. Španielčinu som drvil každý deň 2 – 3 hodiny. Minulý rok som skúšal taliančinu, ale venoval som jej len pár desiatok minút v týždni. Veľmi som nepokročil, viem len pizza (čo sa zišlo pri objednávke), pasta a giocatorre di AC Milano.

Človek občas musí konverzovať ako chmuľo

Pri konverzácii v cudzom jazyku si občas budete pripadať ako chmuľo. Cítiť sa ako chmuľo je predchodca úspechu. Aj keď chlap čaká na partnerku, pripadá si ako chmuľo. Sedí sám v reštaurácii (ako ja teraz), sám na zastávke, sám na ulici. Aspoň má šancu konverzovať s cudzincami. Aj keď s chybami, dôležité je začať. A pokračovať, aby som sa nezošmykol naspäť.

Spojiť jazyk s niečím užitočným.

378891_article_photo_ermatzv0_600xŤažko nájdeme motiváciu učiť sa niečo, čo nevyužijeme. Čím skôr to viem využiť, tým väčšia je moja motivácia. Spojte jazyk s praxou. Nájdite si nejaký text v cudzom jazyku, ktorý sa týka vašich záujmov a rozoberte ho. Včera som si našiel nemecký článok, v ktorom boli užitočné informácie do mojej business focus rubriky anglických novín. Vyhľadal som si kľúčové slovíčka a frázy, preložil som si dôležité vety a zosumarizoval fakty. Teraz viem pár nových nemeckých fráz a mám dva odstavce článku. Na začiatok stačí jednoduchý článok, alebo rozdeľte dlhší do viac dní. Aspoň máte motiváciu makať každý deň.

Medzičasom čašník priniesol pizzu, nebola to ani pol hodina. Predtým ako začnem jest, zistím, že odkiaľ sú tie cudzojazyčné baby pri vedľajšom stole.  Angličtina podľa prízvuku nie je ich materinsky jazyk, ale konverzáciou si ho zlepšujú. (Srbsko a Francúzsko).

Advertisements
Categories: Tags: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s