Výzva od majstra sveta

Pri tréningu prijmem akúkoľvek výzvu. Alexis Gonzalez, majster sveta v men´s physique 2015, mi povedal, že cieľom jeho tréningu je postava. Výzvu som prijal…

Pre človeka je hanba, ak zomrie bez toho, aby vyskúšal, že čoho všetkého je jeho telo schopné.“ SOKRATES

Alexis-GonzalezCieľom môjho tréningu nikdy nebola estetická zložka ­– vyzerať dobre v plavkách. Preferujem kondíciu a výkonnosť. Pomerne sa mi to však darilo ­– celkom dobre vyzerať, ako vedľajší produkt správneho výberu cvikov, metód, tvrdej práce, stravy a genetiky. V máji som bol ako novinár na majstrovstvách Európy v kulturistike a fitness v španielskej Santa Susanne. V jedno ráno som si išiel zacvičiť do parku pri hoteli, vytvoril som si krátky tréning v štýle crossfitu. Vedľa mňa cvičili dvaja Španieli. Robili zhyby na hrazde s dopomocou – jeden druhého pomaly spúšťali z vrchnej pozície až takmer do prepnutia lakťov.

Jeden zo Španielov bol Alexis Gonzalez, minuloročný majster sveta IFBB v kategórii physique do 170 cm, ktorého som stretol počas MS v Budapešti v novembri 2015. Druhý bol pretekár, jeho zverenec. Pomalým spúšťaním sa snažili precítiť určitú časť chrbtového svalu, aby ho napumpovali pred súťažou. Obaja sme používali ten istý cvik – zhyb na hrazde. Mojím cieľom však bola efektivita pohybu; oni sa snažili o opak – precítiť svaly čo najviac.

ErikPhysiqueVtedy som si lepšie uvedomil, že vyzerať dobre a vyzerať dobre sú niekedy dve rozdielne veci. Medzi bežnými ľuďmi na kúpalisku vyzerá človek v dobrej kondícii trošku ako grécky boh. Medzi pretekármi na pódiu by sa však stratil. Kategória men´s physique je občas zaznávaná, že sú to len plážoví frajeri a navyše majú zakrytú najsilnejšiu telesnú partiu – nohy.

Aj v men´s physique je potrebná špecifická príprava. Netrvá to možno tak dlho, ako keď kulturista buduje a skvalitňuje svalovú hmotu, alebo futbalista zlepšuje zručnosti v práci s loptou. Pretekár physique však takisto musí vyzrieť a naučiť sa, že ako funguje jeho telo, ak sa chce posunúť na vyššiu úroveň. A čo je ešte dôležitejšie, musí mať príjemné vystupovanie a charizmu.

Z rozprávania Alexisa sa dalo vyrozumieť, že pre neho je to životný štýl, nie len hobby alebo povinnosť. Naša debata sa netočila okolo sérií a opakovaní, ale rozoberali sme skôr psychologickú rovinu tréningu. Rozhodol som sa, že po návrate zo Španielska aj ja viac zapracujem na estetickej zložke svojej kondície. Občas prospeje pozmeniť tréning a dať si výzvu. Upozorňujem, že som už mal slušný kondičný základ a relatívne nízke percento tuku, takže mi stačil mesiac na prípravu. POKRAČOVANIE

Advertisements
Categories: Tags: , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s