Čítanie obohacuje myseľ rovnakým spôsobom, ako cvičenie obohacuje telo.

Čítanie obohacuje myseľ rovnakým spôsobom, ako cvičenie obohacuje telo. JOSEPH ADDISON, básnik a esejista

Väčšina ľudí prichádza do gymu s určitým cieľom: byť silnejší, schudnúť, vyzerať lepšie. Predtým, ako začnú pracovať na cieli si však musia zadovážiť prostriedky. Mnoho mladých ľudí má také zlé pohybové stereotypy, že nie sú schopní vykonať jednoduché cviky. To ich odrádza od cieľa ešte predtým, ako na ňom vôbec začali robiť.

V škole sme sa učili jednotlivé písmenka, neskôr sme ich spájali do slov a viet a až potom sme začali písať články. S cvičením je to podobné. Najskôr musíme mať základy až potom ich spájať so zostáv a programov. Ľudstvo zanevrelo na pohybovú aktivitu a je to aj cítiť. Menej detí sa hrá vonku a skoro žiadny dospelý muž nie je schopný vykonať “kedysi predpísaný štandard” 8 až 10 zhybov na hrazde. Pripravujeme sa o základné pohybové vzorce, čo sa nám môže vypomstiť.

Okolo šesťdesiatky telo postupne začne strácať svalovú hmotu. Ak je jej málo, začne rozkladať aj tkanivo, ktoré zabezpečuje základné pohyby. Všetka hmota, ktorú si v mladosti vybudujeme spomalí prejavy starnutia. Aktívne svaly si telo snaží udržať a namiesto nich bude páliť tuk – svaly potrebujú energiu.

Mnohí si myslia, že budú mať na cvičenie dosť času, keď už budú za vodou. Teraz má prednosť biznis. Strácajú však najlepšie roky svojho života. Detstvo je najlepšie obdobie na rozvoj zručností a základov rýchlosti a vytrvalosti. Sila sa však dá rozvíjať aj po tridsiatke. Veľa kulturistov a liftérov dosiahlo najväčšie úspechy až po 30-ke a napríklad aj Jaromír Jágr je v 44 stále vo forme. Je známy technikou ale aj silovým poňatím hry.

Viacero známych vo veku 40 až 50, vrátane aktívnych športovcov, mi potvrdilo, že je obrovský rozdiel medzi tréningom v tridsiatke a štyridsiatke. Telo pomalšie naberá svalstvo alebo odbúrava tuk kvôli hormónom, ktoré už necirkulujú tak rýchlo, ako u mladého žrebca. Cvičenie tiež podporuje činnosť mozgu. Zlepšenie prúdenia krvi mu prinesie nové živiny a dokáže premýšľať kreatívnejšie.

Naučíme sa prekonávať prekážky v gyme a pomôže nám to i v bežnom živote. Čítal a počul som príbehy mnohých úspešných športovcov, ale aj ľudí z biznisu, ktorí sa pravidelne venujú fyzickej aktivite. Väčšina z nich disponuje mentálnou odolnosťou vybudovanou športom, ktorá im nedovolí vzdať to. Aj oni však kedysi urobili prvý krok. Ako deti to však mali ľahšie a ani si neuvedomoval, že hra na kačičky alebo žabie skoky buduje základy pohybových schopností.

Cvičenie a pohyb by mali byť súčasťou života. Boli sme stvorení pre pohyb, ale technológia nás v tom zabrzdila. Pohyb má rôzne formy: beh, cvičenie, tanec, športové hry, aj sex. Všetky z nich prinášajú určité uspokojenie a skúsenosť a mali by sme k nim mať vrodenú náklonnosť. Malé deti sú oveľa pohyblivejšie, ako dospelí, no neskôr ich zlé pohybové stereotypy naučia hrbiť sa za počítačom a chodiť v opätkoch.

Úplné základy majú väčší význam, než si myslíme. Stráviť niekoľko minút denne v pozícii správneho drepu, prejsť sa pár kilometrov namiesto jazdy MHD, tancovať v bare namiesto posedávania nad pivom a odolať pokušeniu dať si cestou domov fast food často stačí.

Samozrejme, dodatočné aktivity vo forme cvičenia alebo hier sú len na úžitok. Každý by si mal vybrať to, čo ho baví a cielene sa tomu venovať.

Ľudia, nemajú radi nudné cviky, ktoré ich učia správne drepovať alebo zlepšujú pohyblivosť ramenného pletenca. Sú to však nevyhnutné základy pre ďalšie, zložitejšie ciele. Naučíte sa správny drep s kolenami v jednej línii s priehlavkom a vystretým chrbtom. Aktivujete svaly chrbta a nadobudnete dostatok sily na niekoľko zhybov na hrazde. Zlepšíte pohyblivosť ramena a dokážete vytlačiť 20 kg činku do prepnutých paží. Viete využiť švih bokov a kettlebell vyletí nad úroveň hlavy bez toho, aby ste ho ťahali rukami. Nakoniec zotrvajte niekoľko minút v planku a posilnite stred tela, ktorý je východisko všetkých pohybov.

Na hore-uvedených piatich pohyboch sa dá stavať a spájať ich do zostáv, na základe cieľa. Ak chcete zlepšiť silu, robte série drepov s činkou, tlaky na ramená a zhyby. Počet sérii sa pohybuje okolo 5 – 6, opakovania 3 – 6. Plank a švih s kettlebellom využite ako doplnkové cviky, Samozrejme, stále na sebe pracujte a učte sa nové veci. Drep s činkou vpredu a drep s činkou nad hlavou (klasický drep už ovládate) vám otvoria ďalšiu úroveň.

Na zlepšenie kondície robte 12 zhybov, nasledovaných 24 švihmi kettlebelom  – 5 kôl a 30 s prestávkami. Telo bude nútené siahnuť do rezerv a rozvíjať anaeróbne energetické mechanizmy, aby dodalo energiu, čo zlepší vytrvalosť a pracovnú kapacitu organizmu. Vydržíte pracovať dlhšie a s väčšou záťažou. Navyše, týmito dvoma cvikmi precvičíte všetky svalové skupiny. Nové cviky rozšíria váš pohybový arzenál. Zo švihu kettlebellom vychádza trh a nadhod a odtiaľ sa dá postúpiť k vzpieraniu – drep a tlak už predsa viete.

Ak ste žena, ktorá chce schudnúť a vytvarovať telo, nemali by ste vylúčiť výhody cvičenia. Kardio aktivity ako beh a cyklistika spaľujú tuk, ale cvičenie s činkami alebo náročné cviky s vlastnou váhou vyvolajú hormonálnu odozvu, ktorá zmení spôsob narábania tela s energiou a tukom. Metabolizmus stúpne a spáli viac tuku aj v čase po cvičení. Skombinujte cvičenie s vašim obľúbeným kardiom. Urobte 12 švihov s kettlebellom a hneď na to zabehnite 400 metrov. Opakujte 5 krát a na záver precvičte brucho.

Oplatí sa naučiť sa základné veci a využiť ich ako základ pre ďalší rozvoj. Ako hovorí citát, cvičenie je pre telo to, čo pre mozog kniha.

Advertisements
Categories:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s