Prečo občas zaradiť sparťanský deň

“Pocit nepohody je nevyhnutný na ceste k úspechu. “JOE DE SENA, zakladateľ Spartan Race

298_298_joe-hardcore-how-the-spartan-race-was-founded
Joe De Sena

Joe De Sena, zakladateľ Spartan Race, zanechal job makléra na Wall Street, aby sa mohol naplno venovať biznisu s prekážkovými behmi. On sám ich absolvoval stovky a niektoré boli fakt ťažké, niekoľkodňové preteky v prežití, kde by to vzdal aj skúsený Sparťan.

Každé ráno, De Sena vstáva okolo 4:45, oblečie sa na tréning, umyje si zuby, vyžmýka citrón do pohára teplej vody, skontroluje a odošle emaily, obuje si Reeboky a okolo 5:05 už vybieha z dverí do divočiny za jeho domom v Pitfielde, mestečku s 550 obyvateľmi v štáte Vermont.

Po desiatich 100 yardových šprintoch zamieri na druhé poschodie obrovskej stodoly, kde sa skrýva sparťanská telocvičňa. Je tam lano, visiace zo stropu, a dve hrazdy pripevnené na priečnom tráme spolu s niekoľkými TRX. De Sena preferuje tréningy s vlastnou váhou tela: 75 angličákov, 30 drepov na jednej nohe, 30 preskokov na švihadle. Okruh zopakuje štyrikrát. Okolo štvrť na osem vstúpi do telocvične Sifu – učiteľ kung fu. De Sena sa vytratí na 10 minút a vráti sa so svojimi dvoma rozospatými synmi, ktorí si ešte pretierajú oči. O tridsať sekúnd neskôr už behajú kolečká, aby sa zahriali pred lekciou kung fu.

ErikSplha“S deťmi je to o disciplíne,” hovorí De Sena. “Zároveň ich treba podporovať v kreativite,” dodáva. Televíziu majú povolené pozerať len v čínštine. Ako bývalý učiteľ súhlasím s dôležitou úlohou disciplíny, aj keď režim nemusí byť až taký sparťanský. Výchovu sparťanského chlapca prevzal vo veku 7 rokov štát. Spolu s ostatnými ich učil bojovať, zaobstarať si potravu nevyhnutnú na prežitie. Vlastnú rodinu si mohli založiť až po dovŕšení 30 rokov, dovtedy žili vo vojenskom tábore. Celá armáda bola založená na disciplíne a odolnosti. To sa u svojich synov a klientov snaží budovať aj De Sena. Veľa ľudí má problém s tréningom vôbec začať a zabalia to pri prvých náznakoch nepohody.

Joe De Sena je v lepšej kondícií ako väčšina ľudí, je na čele úspešného biznisu, pomáha ľuďom zlepšiť kondíciu a zdravie a má vlastnú rodinu. Vzťah so svojou ženou si vybudoval na dôvere, pretože ich prvé rande bol údajne niekoľkohodinový výlet na kajaku. Charakter človeka spoznáte v kritických situáciách a také sa určite vyskytli počas pádlovania niekde v rieke. Aby ste ich zvládli, musíte byť ne zvyknutý, či si vyžaduje vystavovať sa pocitu nepohodlia.

ErikPrekonavanieNepohody

Joeov režim sa nám môže dať naozaj “Sparťanský”, ale z vlastných skúseností viem, že ak chcete výsledok, musíte ísť na vec tvrdo.

Pracujem ako novinár a ešte mám pred sebou dlhú cestu, kým budem dobrý novinár. Udržiavam si slušnú kondíciu a hovorím niekoľkými jazykmi. Pred pár rokmi som žil v Londýne a pracoval v športovom obchode. Aj napriek dlhým, 12 a viac hodinovým zmenám som pravidelne cvičil. Neuznával som systém, že ak skončím v robote včas, pôjdem cvičiť. Ráno som vstával skôr a absolvoval tréning ešte pred smenou. Päť kôl po 30 kľukov, 40 sed-ľahov a 50 drepov dokáže zázraky, najmä ak po nich nasleduje niekoľkohodinové pobehovanie po obchode a nosenie košov so šatami. Vo voľnom čase som čítal noviny z celého sveta a písal vlastné články. Snažil som sa zapísať si najdôležitejšie správy – bol som informovaný a zlepšoval som zručnosti efektívneho písania. Poradil mi to jeden editor na školení v The Guardian. Za rok som na rôznych blogoch uverejnil asi 300 článkov.
Aj teraz v niektoré dni vstávam ráno o piatej, rýchlo si zopakujem salsa kroky z poslednej lekcie, skontrolujem emaily a idem na autobus. Po ceste čítam španielske noviny, aby som udržiaval kontakt s jazykom a zistil, že čo sa deje vo svete. Otváram malé fitko ešte za tmy, zapnem svetlá, dám si rýchlu rozcvičku so švihadlom a čítam noviny, čakajúc na klientov. Ak ráno nikto nepríde, naložím činku a nacvičujem vzpieranie. Občas tu vypomáham, aby som si udržiaval kontakt s osobným tréningom a prácou s ľuďmi.

Troška to pripomína život De Senu a rozumiem, že prečo to robí. Je to dobrý tréning psychickej odolnosti a človek sa naučí prekonávať necit nepohody. Vo fitku končím o 10:00 a idem do ďalšej roboty, redakcie časopisu. Večer mám ešte lekciu salsy, zúčastňujem sa diskusií na rôzne témy alebo trénujem kamarátov. Stále musím byť svieži, pretože na každej z týchto udalostí reprezentujem sám seba a chcem to robiť najlepšie, ako viem.

TravisMills
Travis Mills

Občas musím prekonávať únavu a nepríjemné pocity. Kľúčom je nepoddať sa im a nezamieriť domov a na pizzu, ako by som často chcel, alebo dať klientovi ľahší tréning a prehliadnuť chyby v technike drepu. Človek si musí byť vedomý dôležitých vecí a sústrediť sa na ne, aj keď ho to stojí námahu. Preto De Sena behá už o piatej ráno s vedomím, že cez deň toho ešte musí vybaviť veľa.

V jedno ráno som na rannej zmene klientom ukazoval obrázok Travisa Millsa, amerického vojaka, ktorý v Iraku prišiel o všetky štyri končatiny. Stále cvičí a dokonca aj šoféruje. Jeho príklad mi pripomína: “Erik, dá sa to.”

Nikto s tebou nezdieľa dobrý pocit po tréningu v Londýnskom parku alebo po dobre napísanom článku. Väčšina ľudí ocení tvoje úspechy ale ľudia ako De Sena poukážu na tvoje nedostatky. Preto sa inšpirujem ich príkladom a občas zaradím náročný deň. Môže to byť hocičo, čo vás núti zabrať viac, ako ste zvyknutý.

SpartanReg

Beháte 5 km tri krát do týždňa? Skúste najbližšie odbehnúť 7 alebo 10, alebo behajte najbližší týždeň každý deň. Chodíte na Španielčinu dva krát do týždňa? Čo tak v ostatné dni navštíviť konverzačný kurz s cudzincami. Nemáte čas čítať? Vstaňte o hodinu skôr a strávte ju nad užitočnou knihou.

Nemáte na tieto veci čas a narušilo by to váš režim?  To je to prekonávanie nepohody.

zdroje: men´sfitness.com, Spartan-Up! Take no prisoner guide by Joe De Sena.
foto: Erik Rédli, http://grantbaldwin.com/joe-de-sena/
Advertisements
Categories: Tags: , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s