Siena – stredoveká sestra Florencie

Pod Toskánskom si predstavíme teplé počasie, víno a Florenciu, spájanú s rozvojom renesancie, sochou atléta alebo s futbalovým klubom AC Fiorentina. Neďaleko, asi 70 km smerom na Rím, sa ale nachádza ďalšie pekné mesto – Siena.

Stredovek vs Renesancia

 

Sienu postavili Etruskovia na kopcoch, na rozdiel od Florencie, ktorú založili Rimania na rovine. Okolo desiateho storočia sa vyprofilovala ako silný mestský štát. Hradby však neslúžili na obranu obyvateľstva, ale mali chrániť rod Mediciovcov pred vlastnými obyvateľmi. Florentskí Mediciovci ovládli Sienu niekedy v 15-tom storočí, čo sa miestnym nepáčilo. Neskôr ich začlenili do Španielskeho kráľovstva, čo sa im páčilo ešte menej. Myslím, že v tom čase žila aj Katarína Sienská. Preslávila sa ako ochrankyňa chudobných a angažovala sa pri urovnaní sporu medzi pápežom a štátom. Dnes by tiež mala čo riešiť… Katarína je jednou z dvoch svätých patrónov Talianska (a František s Assisi).

V meste stále nájdete veľa stredovekej architektúry, gotiku a niektoré budovy pripomínajú byzanciu alebo orient. Možno to je tým svetlom na fotke. Fotoaparát v mobile je dosť závislý na správnom osvetlení a počasí. Pri katedrále som sa chcel odfotiť s kamarátmi a tak som dával okoloidúcemu turistovi dvojminútový workshop o tom, ako natočiť aparát tak, aby vytvoril tieň ale neodsekol vežu. Fotka mu nevyšla, veža tam síce bola, ale tmavá. Patrí katedrále, ktorá je súčasťou celého komplexu. Človek by potreboval aspoň dve hodiny, aby dôkladne poobdivoval celú tú gotickú výzdobu. Je to niečo úplne iné ako niektoré moderné kostoly, pripomínajúce UFO.

Maľby a cirkevná daň

 

S kamarátmi som vošiel aj dnu, konkrétne sme sa rozhodli pozrieť do baptistéria Sv. Jána Krstiteľa. Na stenách sú namaľované výjavy z Biblie a z bežného života v meste – rozoznal som katedrálu a ostatné budovy. Steny kostolov boli niečo ako obrázková kronika alebo nástenka. Ľudia si vtedy ešte nerobili fotky a tak dôležité udalosti maľovali. Tým zaručili aj kvalitu práce, pretože taká maľba zaberie aj niekoľko rokov a preto museli vhodne vybrať, že čo namaľovať. O to sa snažím aj ja a preto som fotil len to, čo sa oplatí a nevydarené fotky som mazal. Podľa tohto dokumentu, sienske maľby vlastne otvorili cestu renesancii vo Florencii, kde bolo lepšie finančné zázemie.

 

Pri rozoberaní krstu v rieke Jordán som si uvedomil, že jeden z mojich kamarátov je Číňan a nemá ani šajnu, že o čom sa rozprávame. Tak sme mu dali rýchlo kurz z Biblie a modernej cirkvi. Vtedy nás kamarát prekvapil vedomosťami z Nemecka, kde už istý čas žije. Keď futbalista Luca Toni hrával za Bayern Mníchov, tak mu nepreložili celú zmluvu a nevedel, že si môže odpísať cirkevnú daň. Človek sa v niektorých krajinách môže rozhodnúť, že či chce prispievať na cirkev. Neskôr sa Luca o tejto možnosti dozvedel a nechal si spätne vyplatiť dosť vysokú sumu. Informáciu som si neoveroval, pretože chcem aspoň týmto spôsobom pokračovať v orálnej tradícii a záznamoch prostredníctvom malieb. Pokúsil som sa nakresliť Lucu Toniho, ako dostáva naspäť dane. Inak, dve sezóny strávil vo Florencii, čo je v podstate u konkurencie.

Konské dostihy – biznis ako futbal

Námestie Piaza del Campo, kde sa v lete uskutočňujú preteky koní.

 

Ľudia v Siene sú hrdí na svoj pôvod. Mesto je rozdelené na 17 častí – kontrády. Človek až do smrti patrí do kontrády, v ktorej sa narodil. Niekedy aj rodinný príslušníci patria do rôznych kontrád, ak sa dieťa narodilo v inej časti mesta. Kontrády medzi sebou súťažia v konských dostihoch Palio. Je to populárnejšie ako futbal a tiež sa v tom točí veľa peňazí, prestíže a samozrejme, že sa podvádza. Dostihy sa konajú 2 krát do roka na trati vybudovanej okolo námestia Piazza Del Campo. Vždy súťaží desať kontrád. Každej z nich je pridelený kôň a do štyroch dní pred súťažou musia nahlásiť ďžokeja. Byť ďžokejom je ešte horšie, ako byť futbalový tréner. Za necelé dve minúty – toľko trvá, kým kone obehnú tri kolá okolo námestia – sa môže stať hrdinom alebo skončiť oveľa horšie, ako Marcello Lippi po vyradení so Slovákmi na MS 2010.

Ľudia sledujú preteky zo stredu námestia, ale najlukratívnejšie miesta sú na balkónoch naokolo. Ceny sa môžu vyšplhať až k sumám, ktoré sa vyrovnajú olympijskému finále na 100m (čiže niekoľko tisíc EUR). Čakanie na pár minútový race sa môže natiahnuť aj na celý deň. Podľa pravidiel sa preteky môžu začať až keď sú všetky kone na trati. Niekedy jedna kontráda takticky drží koňa v stajni až do druhého dňa, zatiaľ čo ostatní čakajú vonku na slnku. Čo už, Taliani aj vo futbale niekedy skúšajú natiahnuť pravidlá, majú to v krvi.

Choďte do menších reštaurácii

 

Názvy ako osteria alebo trattoria sú odvodené od mien  prvých majiteľov, ktorí si otvorili svoje malé reštaurácie na predmestí a pripravovali ručne vyrobené cestoviny. Je to celkom ľahké: zmiešate múku, vajce a olivový olej a rukami miesite na žlté, súvislé cesto. To necháte niekoľko krát prejsť akýmsi mlynčekom, aby sa zlisovalo. Prestavíte mlynček do režimu krájač a takto vyvaľkané cesto nakrájate na špagety alebo kratšie pici. Čerstvým cestovinám stačí minúta a sú uvarené. Veľké podniky by si však nemohli dovoliť pripravovať si suroviny ručne. Preto Taliani odporúčajú menšie reštaurácie, tak do 30 ľudí, s rodinnou atmosférou. Personál je milý a turistov ľahko spozná, ak si napríklad niekto objedná cappuccino poobede (je to ranný nápoj, maximálne do 11:30) alebo v horšom prípade, keď začne krájať špagety nožom. Na Sicílii by možno už boli mŕtvy.

Originálna talianska kuchyňa naozaj stojí za to, aj keď je postavená skôr na sacharidových pokrmoch. Mne osobne chýbalo viac mäsa, no nechcel som kaziť rodinnú atmosféru v osterii (alebo to bola tratoria) otváraním konzervy tuniaka. V Toskánsku sa darí aj vínu, myslím, že vďaka pôde a dostatku slnečného žiarenia. Ešte aj na Nový rok, prvého januára, bolo okolo 15 stupňov a dalo sa chodiť skoro v tričku. Vďaka bohu, lebo Taliani si potrpia na módu a hrubé zimné bundy majú predsa obmedzený dizajn.

Originál článku na sme.blog.sk

Advertisements
Categories:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s