Lake District: Anglické “Vysoké Tatry”

August 2012

meadows Lake District je  oblasť na severozápade Anglicka, jej súčasťou je aj rovnomenný národný park. Nachádza sa v Grófstve Cumbria a pre Angličanov je Lake District niečo podobné, ako sú pre nás Vysoké Tatry.

wordsworth
William Wordsworth – jazerný básnik.

Podobne ako v Tatrách, aj tu sú tu kopce – o niečo nižšie, jazerá – o dosť väčšie, krásna príroda, a živočíšne a rastlinné druhy, aké inde nenájdete. Napríklad červená veverica a tučnica – jedna z mála európskych mäsožravých rastlín. Možnože sa živí tými vevericami. Veľkých miest je tu málo, skôr veľa dedín a menších osád poprepájaných sieťou autobusov alebo železnicou.

Každoročne sem prichádza veľa turistov: Briti z veľkých miest, ale aj Američania a Japonci. Ďalšiu časť obyvateľstva tvoria pracovníci v hoteloch a rekreačných zariadeniach, všadeprítomní Poliaci, Španieli vyhnaní krízou a hľadajúci štastie v zahraničí, a aj Slováci a Česi.

Ako som už spomenul, nachádza sa tu množstvo jazier – preto ten názov Lake District. Iba jedno z nich má však v názve jazero (lake), Bassenthwaite Lake. Ostatné majú príponu – “mere”, čo je staroanglický výraz pre jazero. Na obrázku dole je Windermere, ktoré je zároveň najväčšie jazero v Anglicku. Je dlhé vyše 16 km a na jeho brehu sa nachádzajú rekreačné osady a centrá vodných športov.

windermereii
jazero Windermere

Windermere je aj mesto ležiace asi kilometer od jazera s rovnakým názvom. Je malé, má niečo cez 8 000 obyvateľov, ale zato peknú viktóriánsku architektúru. Je to vlastne návrat ku gotike, reakcia na prílišnú symetriu z obdobia priemyselnej revolúcie.

windermerecity
Windermere

Neďaleko sa nachádza ešte menšie Bowness-on-Windermere. Je tam krásne mólo, odkiaľ sa dajú podnikať vyhliadkové plavby alebo požičiavať ľoďky na veslovanie. Mesto bolo jednou z oficiálnych zastávok olympijskej štafety pred Olympiádou v Londýne 2012.

bownespier
Bowness-on-Windermere

Ambleside je ďalšie mesto pre turistov, ležiace na sever od jazera. Zo začiatku pripomína typickú rybársku osadu, celkom ako keby som znova čítal Moby Dicka od Hermana Melvila. Kamenné domy s drevenými strechami, móla a kotviace plachetnice. Je tam pár pekných hotelov (stojí za to pozrieť si ich aj zvoku) a spomínané športové obchody, zamerané hlavne na turistiku. Je to úplne iný pocit kúpiť si športové oblečenie v takom krásnom prostredí, ako si ho objednať z internetu alebo vyčkať rad v nákupnom centre, a na tom asi miestni prevádzkovatelia stavajú. Poskytnúť návštevníkovi jedinečný zážitok.

ambleside2
Ambleside

Ešte severnejšie je dedinka Grasmere, pomenovaná podľa ďalšieho jazera. V nej žil a tvoril William Wordsworth, jeden z najvýznamnejších britských básnikov 19-teho stročia. Spoločne so svojim kamarátom Samuelom Taylorom Coleridgeom patrili k mladšej generácii britských romantikov, nazývaných aj “Jazerný básnici.” Za miesto inšpirácie si vybrali prírodu v oblasti Lake District.

dovecottage
Dom W. Wordswortha v Grasmere.

Wordsworth má v dedinke pamätný dom (hore), múzeum a centrum pre návštevníkov. Zaujala ma tam najmä komiksová verzia básne od Samuela Taylora Coleridgea, The Rime of the Ancient Mariner. V detskom kútiku som dokonca napísal báseň a nakreslil obrázok.

rimeoftheamOkrem básní v Grasmere pečú typické perníky. Nie je to ten mäkký koláč ako ho poznáme gingerbreadmy, ale zázvorové sušienky s mierne korenistou chuťou. Podobné, ako Printen v Aachene v západnom Nemecku.

Neďaleko pernikárne je typický kostol zo 7-ho storočia. Vedľa neho sa rozprestiera cintorín s kamennými hrobmi. V noci by sa to miesto dalo nazvať strašidelné alebo gotické.

churchyardLake District ponúka ešte plno iných miest a jazier, ktoré sa oplatia navštíviť. Je tu množstvo historických hradov (najmä okolo mesta Penrith) a na kopce vedú turistické trasy. Počasie je mierne, v lete tu nie je príliš teplo, v zime zase teplota málokedy klesne pod nulu. Často tu prší, ale stačí počkať pár minút a znova svieti slnko. Lake District sa určite bude páčť každému, kto má rád Vysoké Tatry a slovenskú prírodu.

Originál na sme.blog.sk

Advertisements
Categories:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s