Belehrad – východ VS západ

385138_article_photo_ueji1gu0_600x
Belehrad, autobusová stanica. Je tu toľko autobusov, že nevidím koniec. Atmosférou mi to pripomína Slovensko – autobusové stanice v menších mestách, postavené ešte za čias komunizmu. Celkovo, v meste cítiť bývalý režim.

Hneď ako vystúpim, ponúka mi svoje služby taxikár, pravdepodobne kovboj. V metropolách južnej Európy je typické, že taxikári sa snažia zarobiť na cudzincoch. Vždy si privolajte taxík telefonicky a dopredu sa dohodnite na cene. Ušetríte.

Odmietam jazdu a pokračujem ďalej na boľavých nohách. Odrazu narazím na moju fľašu s vodou, ktorú som si zabudol v autobuse. Niekto ju musel vyhodiť za mnou. Hľadajúc predajňu lístkov, mínam park plný ľudí. Možno že len oddychujú, ale mohla by to byt aj nejaká demonštrácia Sú to utečenci zo Sýrie, ktorí sa zhromažďujú v miestnych parkoch. Miestne prostitútky si kvôli tomu museli nájsť nové pracoviská.

Príbehy z Európy

385138_article_photo_bvsqtxs_600xAutobusová stanica  je zakrytá, pripomína arabský trh. Na tretí pokus sa mi podarí dostať sa do správnej predajne, kde predávajú medzinárodné lístky. Nápisy sú v cyrilike a nikoho nenapadlo prepísať ich v latinke, keď už nie preložiť do angličtiny. Pristúpi ku mne chalan a prosí ma o nejaké drobné na lístok.. Neskôr som naňho narazil ešte trikrát. Je z Macedónska a cestuje po Balkáne už mesiac. Teraz sa už dva dni snaží dať dokopy peniaze na cestu domov. Jeho rodina mu nevie pomôcť, lebo žije len so starými rodičmi. Podobné príbehy počúvam od bezdomovcov v Bratislave. Životné štandardy sa medzi krajinami líšia. A možno sú naši bezdomovci na tej istej úrovni ako najchudobnejší obyvatelia Macedónska.

Už sme na vlakovej stanici. Hliadkuje tam policajt so samopalom. Hovorí po anglicky a nahrádza chýbajúce nápisy. Pri okienku na lístky sa postavím do radu. Chlapi predo mnou rozoberajú situáciu v Európe. Cestujú len po juhu a juhovýchode, lebo západ  je príliš drahý. Grék spomína, ako mohli z bankomatu vybrať len 60 EUR denne. Ďalší dodá, že priemerný plat v Srbsku je okolo 300 EUR, takže by ju mohol vytiahnuť v priebehu 5 dní. Zamestnávatelia si nemôžu dovoliť platiť viac, lebo mladí sa naučili využívať systém. Mnohí  sa nechajú vyškoliť u zamestnávateľa a potom  s novými zručnosťami utekajú do zahraničia. Preto sa veľa zamestnávateľov začalo orientovať na iné skupiny obyvateľstva – ženy po 35.

Rad sa zrazu prudko zredukoval, pretože skupinu dievčat poslali na inú stanicu. Kúpil som si lístok do Budapešti, prekvapivo lacný za 15 EUR, a opúšťam stanicu. Ako sa neskôr dozvedám, ten istý lístok by v Nemecku stál asi trikrát toľko. To je rozdiel v sile ekonomík. Nemecko sa snaží pomôcť Srbsku naštartovať hospodárstvo cez agro- turistiku a alternatívne zdroje, povedal mi chlapík vo vlaku. Pracuje pre nemeckú firmu, ktorá sa tým zaoberá. Hovorí, že je tam potenciál, ale záleží na iniciatíve mladých ľudí. Vzdelávací systém je na slušnej úrovni, ale chýba prepojenie s trhom práce – preto mnohí utekajú do zahraničia. Premiér Vucic hrá na obe strany, okrem európskej integrácie sa snaží aj oj spoluprácu s Ruskom v oblasti energie.

Policajný štát?

385138_article_photo_b6xhaeo_600xV meste je policajt doslova na každom kroku, pretože majú prísť na návštevu prezidentský predstavitelia Bosny a Hercegoviny. Chcú prebrať spoluprácu a uhasiť oheň, ktorý vzplanul počas spomienkového aktu masakry v Srebrenici – do premiéra Vucica hádzali tehly. Navyše, mesto je plné utečencov, ktorí posedávajú  ma uliciach, ako keby ešte stále boli na lodiachch.  Potom, ako som prešiel okolo budovy zdemolovanej počas demonštrácií namierených proti NATO, ani sa nečudujem, že je tam toľko policajtov.

Ulice v širšom centre, smerom ku štadiónu Partizanu, mi pripomínajú moje rodné mesto – Šahy. Chalan v šortkách vstane od rozobratého motocykla, aby mi ukázal cestu. Vedie ma za roh do opustenej uličky, držiac v ruke šrobovák. Nebol však schopný povedať viac, ako ‘first right’. Okrem recepčného v hosteli som tu ešte nepočul dobrú angličtinu. Štadión som však našiel. V Belehrade vládne rivalita medzi priaznivcami Partizanu a Červenej Hviezdy.
385138_article_photo_ntcdjoi0_600x

Východ VS Západ

385138_article_photo_7m9ayjx0_600xZo štadiónu som prešiel k chrámu Sv Sávu – najväčší pravoslávny chrám v Európe.  Odtiaľ som sa vybral na Námestie Republiky, míňajúc hotel Moskva, ktorý pripomína komunistickú históriu. Juhoslávia sa vybrala cestou budovania socializmu po druhej svetovej vojne, ale vplyv nebol až taký silný, ako napríklad v strednej Európe. Je za tým politika Josipa Broza Tita a aj silný vplyv islamu a Ázie, ktorý krajine nedovolil takú prudkú zmenu. Ako píše Ivo Andrič v Moste cez rieku Drina, Balkán je niečo ako most medzi západnou a orientálnou kultúrou, a preto mu ťažko rozumieť.

385138_article_photo_zfsyofl0_600xV 20-tom storočí bol politický a hospodársky záujem, sledovaný úzkou skupinou ľudí, nadradený tomu, čo chcela väčšina. Andrič spája vojnu s cieľmi západných civilizácií, nie s vôľou domáceho obyvatelstva. Mysle jednoduchých ľudí sa dajú ľahko ovplyvniť, čo som pochopil v Sarajeve, kde pouličný predavač vychvaľoval Mickey Mousea a amerického orla so Slovami “America good”.

Americkú kultúru som stretol aj na Námestí Republiky, kde mi roztleskávačka amerického futbalu dala iontový nápoj. Propagovali tam americký futbal, ktorý sa už rozširuje aj v strednej Európe.

Celkovo je Belehrad naozaj trochu za stredou Európou: nápisy v latinke často chýbajú, ľudia nehovoria po anglicky a odpoveď obmedzia na ‘zabočte vpravo a tam sa opýtajte ( počul som to asi 4 krát za pol dna), v uliciach je toľko policajtov, že to pripomína policajný štát a parky zaberajú utečenci. – ktorí odtiaľ vyhnali “pracovníčky”. Okrem týchto faktov, a pľuzgierov na mojich nohách, je Belehrad OK. Nie je až tak multikultúrny ako Sarajevo a má bližšie vzťahy s východnou Európou, napríklad aj prebiehajúce rokovania s Gazpromom. No na druhej strane, šofér električky ma nechal cestovať zadarmo, keď som nemal dosť dinárov na lístok.

Originál na sme.blog.sk

Advertisements
Categories:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s